avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Activitate reclamant2013

Activitate reclamant2013

Buna seara. Intr un dosar penal, reprezentantul partii adverse respectiv inculpatul a depus la dosar fotografii cu fiica mea fara a a avea acceptul meu. Foto nu sunt utile cauzei. Mentionez ca fiica este minoră. Cum răspunde persoana responsabilă ca a depus acele poze fără acceptul meu?
Răspuns la discuția Intabulare concesiune
Revin asupra intrebarii, si arat faptul ca in urma plangerii impotriva incheierii de carte funciara, Judecatoria a dispus intabularea acestui drept, si obligarea OCPI de efectuare a transcrierii.
Discuție CEDO
Care este durata rezonabila a solutionarii unei cauze civile avand ca obiect pretentii?
In cazul in care un proces civil a durat 10 ani se poate solicita despagubiri la CEDO?
Multumesc anticipat
Buna ziua,
Am un proces pe rol, pe codul de procedura vechi. Pe scurt, judecatoria a admis plangerea si a obligat paratii la plata in solidar a unei sume de bani drept despagubire. Au fost facute cai de atac, tribunalul, prununtandu-se in defavoarea reclamantilor. Impotriva hotararii s-a formulat cale de atac la Curtea de apel, aceasta a casat sentinta si a trimis cauza spre rejudecare. Tribunalul s-a pronuntat in limitele casarii, dar in dispozitiv nu a trecut in solidar.
Impotriva hotararii s-a facut cale de atac din nou la Curtea de apel, aceasta a admis-o, a casat in parte sentinta atacata, a casat-o partial si a retrimis-o spre rejudecare la tribunal. Tribunalul s-a pronuntat, insa si de aceasta data a omis sa precizeze ca plata despagubirilor se face in solidar, asa cum s-a precizat de la inceput.Din nou s-a facut cale de atac la curtea de apel, aceasta admitand ambele cai de atac ( atat a reclamantului cat si a paratului), a modificat sentinta atacata dar si ea, nu a mentionat in dispozitiv sintagma in solidar. Acest aspect a fost observat dupa ramanerea definitiva a deciziei. In acest caz ce este de facut?
Se poate cere tribunalului lamurirea intelesului sentintei in ceea ce priveste omisiunea de a mentiona in solidar asa cum era prevazut in cererea principala?
Ce altceva este de facut?
Mentionez ca dosarul se judeca pe codul de procedura vechi.
Multumesc anticipat
Am in concesiune un teren intravilan. Prin contract am fost obligat la intabularea acestuia. Terenul este proprietatea privata a primariei.
Prin incheiere s-a dispus de catre OCPI respingerea cererii, bazandu se pe art. 861 si 866 cod civil.
Este legala incheierea?
De ce nu pot intabula asa cum prevede contractul de concesiune?
Care este baza legala prin care se poate intabula acest teren concesionat ce apartine doeniului privat al primariei?
Multumesc
Răspuns la discuția Efectuare expertiza evaluatoare
reclamant2013 a scris:

Buna ziua,
Expertul a fost desemnat sa efectueze o expertiza evaluatoare avand in vedere un proiect tehnic de executie si o expertiza MLPAT.
Pentru efectuarea acesteia, s-a folosit de catalogul " Costuri de reconstructie- Costuri de inlocuire Cladiri rezidentiale" autor Corneliu Schiopu.
Am cautat cartea respectiva insa nu am gasit-o.
Imi poate spune cineva in cunostinta de cauza daca aceasta carte ( catalog ) este folosit in expertizele evaluatoare?
Valorile reprezinta si cheltuielile adiacente ( executare cu firma de specialitate, acte necesare executarii lucrarii,diriginte de santier, etc)?
Expertiza nu este detaliata in ceea ce priveste costul fiecarei lucrari, autorul ( expertul), precizand numai simbolul ( de ex 7ZBCA30PFS ) fara a se preciza semnificatia acestora.
Cu multumiri nticipate.


Instanta a considerat ca acel manual folosit la stabilirea valorii de consolidare este corecta, manualul fiind agreat de ANEVAR
Buna ziua,
Expertul a fost desemnat sa efectueze o expertiza evaluatoare avand in vedere un proiect tehnic de executie si o expertiza MLPAT.
Pentru efectuarea acesteia, s-a folosit de catalogul " Costuri de reconstructie- Costuri de inlocuire Cladiri rezidentiale" autor Corneliu Schiopu.
Am cautat cartea respectiva insa nu am gasit-o.
Imi poate spune cineva in cunostinta de cauza daca aceasta carte ( catalog ) este folosit in expertizele evaluatoare?
Valorile reprezinta si cheltuielile adiacente ( executare cu firma de specialitate, acte necesare executarii lucrarii,diriginte de santier, etc)?
Expertiza nu este detaliata in ceea cce priveste costul fiecarei lucrari, autorul ( expertul), precizand numai simbolul ( de ex 7ZBCA30PFS ) fara a se preciza semnificatia acestora.
Cu multumiri nticipate.
Instanta a apreciat corecta, returnarea expertizei, motivand ca nu privesta cauza
Este mai mult ca sigur o "eroare" a expertului. Pria pagina priveste expertiza in cauza ( parti, obiectiv) iar celelalte pagini o alta expertiza. Nu mai conteaza un alt termen, de fapt o tragere de timp, pentru un proces din 2007.X-(
Mutumesc tuturor pentru sfaturi si lamuriri.=D>
raportul a fost trimis prin fax cu 5 minute de ora inceperii sedintei de judecata