avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters280210

Activitate ContSters280210

Cred ca sa inteles gresit sau poate nu m-am exprimat eu bine.
Respectiva avocata m-a reprezentat la apel , la Focsani.
Am facut recurs si acum se judeca la Curtea de Apel Galati si am un avocat din Galati care am zis ca este bun.
Problema este ca acest avocat este foarte ocupat , azi este la Bucuresti , maine la Suceava si tot asa dar a zis ca o sa se ocupe si de mine.
Din ce am vazut pe internet a castigat multe cazuri in Bucuresti.
Dar nu asta este important, cert este ca am incredere in el si in onestitatea lui.
Cat despre onorariu d-le avocat lasconschi suma de mai sus sa inmultit de cateva ori dar nu este o problema ptr ca omul valoros trebuie platit bine si nu am negociat suma ptr ca eu consider ca nu este nici tamplar si nici instalator si consider ca valoarea trebuie platita.
Am gasit si avocati in Galati cu suma de mai sus dar nu mi-au placut ideile lor .
Unii erau chiar penibili.
Eu nu sunt din Galati si nici din Vrancea ,dar am ajuns in aceasta problema dintr-o potrivire de nume.
Cat despre av din Focsani nu am nimic cu ea. Sunt suparat ptr faptul ca pana sa-i platesc onorariul a spus ca face plangere penala impotriva celorlalti , face una , face alta si nu a facut nimic, nu mai raspundea la telefon etc...
Si pana sa ma decid sa- l angajez pe avocatul care il am in prezent ,le-am expus cazul meu si altor 6 avocati si mi-au spus ca multe trebuiau facute in apel si ea nu a facut.
De ce ? Nu stiu.
Motivarea de la apel mi-a venit pe adresa ei de la cabinet si mi-a tinut-o o saptamana si apoi ma anuntat ca mi-a venit motivarea .In acest termen de o luna pana a venit motivarea i-am dat tel. de 3 ori si mi-a spus ca ma anunta ea cand vine.
Nu pot sa expun multe aici dar cu siguranta mi-ati da dreptate.
Eu nu am acuzat-o atunci cand am vb cu ceilalti avocati din Galati ci avocatii m-au intrebat de ce nu sa facut asta in apel , de ce nu sa facut cealalta in apel etc etc si eu doar am raspuns ca nu stiu de ce nu sa facut, eu doar am angajat un avocat si cand am vrut sa intervin sa iau legatura cu partile adverse sa ma vada ca nu eu sunt persoana in cauza si este doar o potrivire de nume , avocata mi-a spus ca nu trebuie si ca stie ea ce face.
Si sa vazut ce stie.
Daca v-as expune totul d-le avocat mi-ati spune ca avocata ar trebui sa-mi plateasca cei 250 euro si plus onorariul avocatului din Galati ,biletul de avion, inchiriatul masinii, hotel etc etc.
De ce ?
Ptr ca nu sa facut nimic la apel.
Si nu o spun eu ,ci colegii dvs avocati.
Cu respect.
Dupa calculele dvs. a iesit in paguba avocata:D
Din calculele celor de la Parchet nu reiese asa.:O
O sa va tin la curent cu finalul.
Cu respect!
Pai daca primeste 250e nu poate face factura de 750 ron, nu?
Ptr. ca eu trebuie sa recuperez 250 euro de la partea adversa si nu 750 ron.
Nu mai este nici un avocat care sa raspunda pe acest site?
Sau ce a facut avocata mea este o regula?
Noi , oamenii de buna credinta, avem incredere in avocati atunci cand mergem la ei cu problemele pe care le avem si ei ne promit luna de pe cer pana ce se vad cu onorariul in buzunar , apoi nu ne mai raspund la telefoane, ne mint , sunt aroganti etc.etc.
Realitatea este alta, multi dintre ei sunt slab pregatiti.
Cand am fost la Curtea de Apel Galati acum 3 saptamani , judecatoarea a sters pe jos cu toti avocatii , pe unii ia trimis sa invete cpc , imi ere mie rusine de rusinea lor .
Cand mi- a venit randul , cu avocatul meu nu a sters pe jos chiar daca a incercat judecatoarea.
Asa ca d-lor avocati este sau nu evaziune?
Cu respect!
Si in cazul de fata cu cat se pedepseste evaziunea?
Sauuu sa inteleg ca daca este avocata nu va fi pedepsita?
Este posibil.:O
Daca facea xerox dupa dosar trebuia sa puna chitanta ca a platit xerox-ul.
Am vb cu ea si mi-a spus ca daca voi castiga sa merg la ea la cabinet cu partile adverse sa le spuna ca eu am platit-o cu 250 euro iar ei trebuie sa-mi plateasca aceasta suma.:D
Si a mai spus ca este inregistrata in contabilitate cu aceasta suma de 250e.:P
Pe mine ce ma intereseaza cu ce suma este inregistrata in contabilitate ?
Trebuia sa puna la dosar chitanta echiv. a 250 euro.
Astea sunt ceoace de-ale ei.;)
D-le avocat la ce transport va referiti?
Ca a platit taxa de timbru?
Trebuia sa taie chitanta si ptr. transport.;)
Este sau nu evaziune?:-/
Cu respect.
Buna seara!
Am avut un proces anul trecut si avocata mi-a cerut 1000 RON. Eu i-am trimis prin banca 250 EURO ( 1150 ron) . Acum la recurs am un avocat si m-am uitat in dosar si am vazut ca avocata a bagat la dosar o chitanta de onorariu de 700 RON.
Daca voi avea castig in acest proces , ce suma voi primii de la partea adversa?
700 ron sau 1150 ron?
Va multumesc, anticipat!
Răspuns la discuția Mostenire sau testament?
Va multumesc!
Cu respect.
Răspuns la discuția Mostenire sau testament?
Buna seara!
Unchiul meu a murit anul trecut si sa dezbatut mostenirea iar mama mea a ramas cu casa, toti ceilalti frati au renuntat la mostenire . Toate cheltuielile de inmormantare au fost suportate de mama mea.
Este o casa batraneasca doar cu valoare sentimentala ptr mine , deoarece am copilarit acolo
pe vremea cand traia bunicul. Acum mama mea vrea sa imi faca acte si pe aceasta casa odata cu actele de pe garsoniera.
Poate sa imi faca acte si pe aceasta casa?
Donatie , de exemplu.
Va multumesc, anticipat!
Răspuns la discuția Mostenire sau testament?
multumesc!
Răspuns la discuția Mostenire sau testament?
Multumesc ptr raspuns.
Actul de donatie se poate contesta?