avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters280604

Activitate ContSters280604

Va intreb in numele unei personae ce are contract de intretinere si care a fost transformat, la cererea creditoarei, in obligatie baneasca prin hotarare definitiva. Hotararea nu este respectata de debitor fapt pentru care creditoarea a introdus o actiune in rezolutiune.
Intrebarea este ce se intampla daca pierde acest litigiu. Ramane valabila hotararea anterioara cu plata obligatiei banesti asa cum a fost stabilita sau pierde ratele pe perioada litigiului de rezolutiune.

MediatoriNegociatori a scris:

Medierea NU este obligatorie in niciun caz.


Am inteles. Dar sedinta de informare privind medierea este obligatorie in cazul rezolutiunii contractului de intretinere.
In cazul unei actiuni pentru rezolutiunea contractul de intretinere este obligatorie medierea si daca da cum pot participa persoanele in varsta si bolnave la sedintele de mediere.
Răspuns la discuția Termen rezonabil
Poate fi autoritate de lucru judecat cererea in rezolutiune daca sa cerut de creditor transformarea obligatiei in bani si s-a acordat obligatia de plata incepand cu data introducerii actiunii, insa debitorul nu a facut plata nici pe timpul litigiului si nici dupa ramanerea definitiva a hotararii.
Răspuns la discuția Termen rezonabil
Multumesc pentru raspuns.
As mai avea o intrebare. Daca in urma notificarii nu raspunde se poate introduce o noua actiune in rezolutiune fiind vorba de o suma mai mare si care prin executare silita nu se pot recupera ratele restante, debitorul fiind pensionar.
Ce termen trebuie aordat debitorului pentru a-si indeplini obligata stabilita prin hotarare judecatoreasca definitiva.
Este vorba de un contract de intretinere transformat in renta.
Doresc un raspuns la urmatoarea situatie : am lucrat 14 luni, respectiv din 1.03.2012 - 30.04.2013, la o firma care si-a restrans activitatea si mi-a facut actele pentru somaj, numai ca aici a aparut o problema intrucat in luna martie am avut 7 zile concediu fara salar.
Adeverinta de la firma este completata pe ultimele 12 luni si apare la somaj ca suspendare a contractului.
Pot obtine indemnizatia de somaj si daca da ce sa cer firmei pentru a-mi primi dosarul.
Parintii mei au incheiat un contract de intretinere cu mama tatalui meu in anul 1993.
Ulterior tata a decedat iar eu si mama locuim in alta localitate la 300 km de bunica si nu o putem intretine la locuinta dansei iar ea nu vrea sa vina la noi.
Bunica, imobilizata fiind, a deschis o actiune in rezolutiune si a pierdut dupa care prin alta actiune solicita transformare intretinerii in obligatie baneasca, litigiul fiind in recurs intrucat la fond a obtinut suma solicitata(1000 lei) si ne-a obligat in solidar sa platim.
Noi initial am fost de aord cu transformarea in obligatiei baneasca si am cerut sa se tina cont de posibilitatile noastre si veniturile dansei din pensie insa instanta de fond a inlaturat solicitare noastra .
Va rog frumos un punct de vedere cum putem obtine reducerea sumei cu mentiunea ca ne datoreaza 5500 lei cheltuieli de judecata din litigiul anterior si ca de la pronuntarea pe fond a prezentului litigiu nu am mai contribuit la intretinere.
Parintii mei au incheiat un contract de intretinere cu mama tatalui meu.
Ulterior tata a decedat iar bunica, imobilizata fiind, nu doreste sa locuiasca cu mine si cere transformarea obligatiei de intretinere in obligatie baneasca.
Intrebarea este daca eu a mostenitor al tatatui sunt obligat la contributia baneasca, mama fiind pensionara cu posibilitati financiare reduse, si care ar fi temeiul legal.
Contract de intretinere cu doi debitori sot si sotie. Dupa decesul unuia din debitori ce obligatii are fiul lor in conditiile in care a acceptat mostenirea parintelui decedat.
Ar putea, nefiind parte in contract, fi constrans sa execute obligatia asumata de parintele decedat intrucat mama sa nu are veniturile necesare si care ar fi temeiul legal.