avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate Ali-ghe

Activitate Ali-ghe

Va multumesc, insa din pacate este nevoie de cont premium pt a il parcurge.
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea speta:
Am obtinut de la biroul de imigrari un aviz de angajare pentru un cetean strain (dupa un lung proces de intocmire al unui dosar stufos etc), iar acum cand sa semnam contractul conducerea nu mai doreste sa mergem mai departe. Exista un cadru legal care ne-ar obliga sa onoram contractul? In ideea in care noi avem oferta ferma de angajare semnata de conducere si angajat!

Va multumesc!
barnea a scris:

In primul rand daca decizia de impunere este pe numele persoanei decedate, cei care au intocmit actul n-au decat sa-si recupereze suma de la respectiva persoana


Buna ziua!

Doresc sa va adresez o intrebare legate de statutul de student si plata CAS.
In 2008 am avut un contract de prestari servicii, in urma caruia am platit impozitul la fisc, insa nu si la sanatate deoarece eram studenta in acea perioada.
In 2013 am primit instiintare pentru decizia de impunere in care era precizat debitul de platit si penalizarile aferente din 2008 pana in prezent.

Statutul de student nu ma scuteste de plata contributiei la CAS?

Mentionez ca in acea perioada au avut acelasi tip de contract si alte persoane din judete diferite (care la fel au platiti doar impozitul la fisc) si care nu au fost sesizate de CAS.

Va multumesc!