avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate marlin

Activitate marlin

Buna ziua!

Ma confrunt cu urmatoarea speta:partenerul de la care am achizitionat bunuri nu functioneaza la sediul social si nu si-a depus la organul fiscal declaratia de profit in care avea obligatia sa evidentieze veniturile realizate din tranzactiile cu societatea mea. Este legal sa fie considerate societatii mele cheltuielile nedeductibile aferente acestor tranzactii, desi eu le-am declarat si am platit impozitele si taxele ? Ce act legal impune acest lucru ?
Va multumesc!
Buna seara!
Va supun atentiei urmatoarea situatie:
- un SRL cu asociat unic doreste majorarea capitalului social din alte rezerve (1068) si din rezultatul reportat (117), sumele existente se impoziteaza cu 16% si cu diferenta se majoreaza capitalul social? sau nu sunt supuse impozitarii?
- care este baza legislativa?
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția majorare capital social srl
Buna seara!
Va supun atentiei urmatoarea situatie>
- un SRL cu asociat unic a achizitionat un activ imobiliar pe care l-a inregistrat in contul 212 al contabilitatii, ulterior a reevaluat activul rezultand un plus de 50 %, se poate mari capitalul social al societatii ? daca da, in ce conditii? care este baza legislativa?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Cerere demisie...nelamuriri
Vă rog ajutaţi-mă!
Am revenit la serviciu după expirarea concediului de creştere copil până la doi ani.
Surpriză, mi s-a comunicat că nu mai au nevoie de serviciile mele.
Cum procedez în cazul acesta.
Aştept un raspuns cât mai repede.
Vă mulţumesc.