avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Activitate irinaina

Activitate irinaina

Asa vom face. Multumim pentru sfat.
Voi astepta raspunsul oficial al gradinitei si al inspectoratului, daca nu se schimba nimic ajung si la Protectia Copilului.
Multumesc pentru raspuns si promtitudine .
Buna ziua,
Am un copil in varsta de 5 ani care frecventeaza cursurile unei gradinite de stat. Printre colegii lui de grupa exista un copil cu tulburari grave de comportament (diagnosticul exact al dr. psihiatru nu-l cunosc), care este extrem de violent fizic (isi loveste colegii, scoate niste tipete si urlete ingrozitoare de ii sperie pe toti ceilalti , mai nou a inceput sa arunce cu obiecte prin clasa ,chiar cu scaune, sa rastoarne masuta la care mananca etc). Orele sunt date peste cap si nu se mai respecta programa scolara din cauza intreruperilor dese provocate de aceste iesiri ale copilului .
De cate ori am abordat acest subiect cu educatoarea mi s-a spus atat mie cat si altor parinti ca nu poate face nimic d.p.d.v. legal pentru ca nu exista o lege care sa interzica integrarea acestor copii in colectivitatile normale, pentru ca ar fi discriminare. Mi s-a spus ca daca ajung la inspectorat voi primi acelasi raspuns.
Cert este ca ceilalti 30 de copii sunt in pericol,.Mie imi este frica sa-mi mai duc copilul la gradinita iar la alta am incercat sa-l inscriu, insa copilul este atasat de ceilalti colegi si refuza sa schimbe gradinita.Asa ca ma vad nevoita sa iau atitudine,cu vorba nu se poate.
Voi face o cerere si in scris catre directorul gradinitei si apoi catre inspectorat, dar daca primesc acelasi raspuns cretin , ce facem mai departe??Mi se pare aberant sa stam cu mainile in san si sa ne rugam la Doamne Doamne ca nu cumva acest copil sa decompenseze mai urat de atat intr-o zi si sa se intample o tragedie pentru ca NU EXISTA O LEGE care sa ne protejeze copiii .
Acesti copii cu probleme au nevoi speciale si trebuie ajutati de un personal calificat si supravegheati indeaproape intr-o institutie specializata.Nu inteleg ce este asa de greu de priceput si de ce nu ia nimeni atitudine in gradinita asta. Oare asteapta sa se intample ceva cu vreun copil ca apoi sa se reglementeze aceasta lege??? ar fi tipic romaneste.
Multumesc anticipat.