avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Activitate georgys2001

Activitate georgys2001

Buna seara, ma ajutati va rog cu o problema?nu mai gasesc ertificatul de nastere si am urgent nevoie fiindca trebuie sa depun actele pt somaj.Vreau sa va intreb unde trebuie sa merg pt a obtine un duplicat si de ce anume am nevoie.Care este procedura va rog?multumesc
Răspuns la discuția Somaj
Lucrez la o firma de 5 ani si tocmai ce mi-au dat in scris ca nu ma mai poate tine din lipsa financiara si mi-au dat 20 zile preaviz si ca daca doresc sa intru in somaj.Nu cunosc mare lucru despre indemnizatia de somaj, cat timp beneficiezi, cat timp....Ce ma sfatuiti va rog?nu am gasit nimic de lucru in alta parte.Multumesc

Cornel Vasile a scris:

Ce doriti sa stiti ?

Detaliati nelamurirea dvs.

Discuție Somaj
Somaj
Discuție Reclamatie
Buna seara,unde pot face o reclamatie cu privire la o avocata care nu vrea sa-mi returneze cateva acte?actele sunt in original(le-am dat crezand ca pot avea incredere in ea tinand cont ca o cunosc de ceva timp).Ma tot amana si imi spune ca este foarte ocupata.Am apelat la serviciile ei pt divort,dar pe parcurs eu si sotul ne-am impacat si am anulat cererea de divort insa actele au ramas la ea(contractul meu de munca,acte aditionale la contract..),ce ma sfatuiti?multumesc
Răspuns la discuția divort
multumesc frumos
Răspuns la discuția divort
Multumesc pt raspuns.Avocatul meu mi-a spus ca trebuie sa ajunga la nu stiu ce minister,adica acea dovada(cartonas rosu).Cei d la minister trebuie sa trimita la judecatoria respctiva,asa mi s-a spus,iar apoi se poate face legalizarea.Nu mai inteleg nimic.
Acel cartonas rosu a fost semnat de catre fostul meu sot,a facut o copie p care o am la acel cartonas,dar nu stiu unde poate sa existe acesta,nu a ajuns nicaieri.Copia cartonasului rosu,adica dovada de comunicare,imi serveste la ceva?pot sa merg cu ea la judecatorie,la arhiva??daca nu este d gasit originalul,ce pot sa fac in cazul asta?


Răspuns la discuția divort
divortul s-a pronuntat anul trecut,dar nici acum nu pot legaliza hotararea,fiindca acel cartonas nu a ajuns.Unde trebuie sa ajunga,la vreun minister sau la judecatoria de unde a fost trimis??nu stiu unde sa ma duc si ce sa fac
Discuție divort
unde trebuie sa ajunga acel cartonas rosu care a fost trimis in strainatate?