avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Activitate nicolaepetr2_B

Activitate nicolaepetr2_B

Răspuns la discuția pensie de invaliditate gr. II
mersi frumos de raspuns ,dar la 29 de anii si 10 luni nu sau adaugat acei 2 anii si 3 luni ci a ramas la 29 si 10 luni si spune decizia ca din 29 de anii incepe cu 16 ani conditi normale de munca si insiruie 9 ani grupa 2 ani si 3 luni dar nui aduna la cei 29 d3 ani ca sa iasa 32 de anii cum spuneti dv
V a multumesc .
Buna ziua ,Sint un nou pensionar in rindul celor multi si as aveo o nelamurire ,am 56 de ani si dupa decizia de pensionare mi sau gasit 29 de ani si 10 luni munca ,dintre care am 9ani si 2 luni de gr ll de munca coeficient de 0,55.Diferenta de anii de grupa nu se adauga la vechimea totala adica la cei 29 de anii ,sporurile nu se adauga la plata ,Mi sa facut o pensie de 630 ron ,ceia ce cred ca este putin .As putea sa fac contestatie si pa ce motiv .Va multumesc anticipat .
Răspuns la discuția pensie de invaliditate gr II
Anul de invaliditate 2012 luna30 oct. dupa decizie ani de grupa 9 ani grll[lg.3/1977].
Buna ziua tuturora ,si am si eu o intrebare ;Am 55 de ani si am iesit la pensie de invaliditate gr 2 cu un neoplasm ,dintre care am muncit 30 de ani din care jumatate in grupa ll de munca ,numar total de puncte realizate 30,085,si punctaj mediu anual 0,85 si mi sa stabilit o pensie de boala de 630.Ceia ce consider eu ca este foarte mica .stiu ca cel putin grupa ll are 3/an care merge adaugati la vechime .Unde sa gresit sau daca sa gresit ,ca vreu sa fac contestatie ,daca este necesar
.Va multumesc