avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters282092

Activitate ContSters282092

buna ziua am citit pe un site ca in caz de invaliditate (in urma unui accident de munca) poti solicita pensia de invaliditate din fiecare tara in care ai lucrat beneficiez de o pensie din italia..pot solicita si in rominia sau in germania daca am lucrat si acolo?
buna ziua as vrea sa va intreb ..in urma unui accident de munca petrecut in italia accident in care am ramas cu o invaliditate de 15% si beneficiez de o pensie din partea inail..se poate beneficia cum de un ajutor sau nu stiu cum sa ii zic din partea statului romin?sau nu are nici-o legatura?
Răspuns la discuția proces penal italia
practic am contactat un avocat chiar in zilele in care eram in spital pentru ca am inteles ca daca nu se face nimik timp de 3 luni de zile se pierde sau se anuleaza nu stiu exact..dar sint 3 ani imediat 4 si procesul abea a inceput nici nu vorbesc foarte bine italiana dar suficient cat sa ma descurc..nici nu imi permit sa stau mai mult in italia poate asa ar avea timp sa imi explice merg doar la infatisari sau la termenele stabilite practic procesul a inceput in 12 .12.2012daca procesul e penal se va finaliza la fel sau se poate schimba in unul civil care styu ca dureaza mai mult
Răspuns la discuția asigurare de munca
in italia accidentul sa intimplat in august 2009 trebuia sa schimbam un tub care era un horn de la un cuptor de tratament practic neam rasturnat cu cesta (o platforma in genul celor folosite de electricieni care se ridica la stalpul de inalta tensiune) de la o inaltime de 10 -11 metri au urmat 3 luni de spitalizare o luna la pat una la carut si una in carje ...fisura la bazin mana rupta o operatie destul de urat am beneficiat de spitalizare si de recuperare avand acte in urma controlului cu inail am primit si o rendita un fel de ajutor pentru urmarile cu care am ramas printr-o cunostinta am ajuns la un avocat care ma reprezinta la inceput mia spus ca trebe nr de la asigurare care ar fi trebuit sa il primeasca de la patron dupa care ar urma sa fac un contro si cu ei in urma caruia sar stabili un procentaj de invaliditate procentajul meu primit de inail este de 15%...ultima oara cand am vb am intrebat daca sa intimplat ceva cu asigurarea mia spus ca nu sa intimplat nimik doar ca nu sa facut o oferta inca...nu prea mai inteleg.. sint 3 ani de atunci si ma gandesc daca mai am vreo sansa...sa inceput si un proces care e un proces penal dar si acesta a inceput in 12.12.2012dupa 3 ani
buna ziua in cazul in care am lucrat in italia cu acte fiind asigurat ..in urma unui accident de munca care sint etapele pentru a putea beneficia de asigurare..daca ma poate ajuta cineva..
buna ziua as vrea sa va intreb care sint etapele unui proces penal si cat poate dura un proces penal un proces penal care este in italia si care a inceput doar dupa 3 ani fiind vorba de un accident de munca