avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Activitate alexandra_campeanu

Activitate alexandra_campeanu

Din pacate, nici politia nu ii mai face nimic, mi-a zis un politist local sa astept 3 luni, sa vad daca imi mai trimite ceva, anume, daca imi trimite cat vrea el, 20, 30 lei, ar fi ok, el vine si spune ca "atat a putut sa trimita, daca nu mai are venituri"?..... El si,-a scos cartea de munca, sa nu mai figureze la Itm, ca salariat si sa nu il mai pot eu executa. Eu, in afara de indemnizatia mea de handicap, de 375 lei, lucrez si eu pe niste site-uri, raspund la sondaje online, oferte, task-uri, dar sunt platita f.putin, o data la 3 luni, 10 Usd, sau 15 Usd. Ultima oara, am primit, dupa 6 luni, pe un site, 25€, cu acesti bani, i-am cumparat baiatului o geaca de iarna. As vrea s castig si eu mai multi bani, dar din pacate, nu este platit job-ul online. :(
Cum il mai pot executa pentru restanta de plata, de 390 lei, d-ra avocat, daca debitorul nu mai figureaza ca salariat, nu mai are venituri? Poate munceste la negru, nu stiu....
Si daca el tatal vine si se plange in instanta ca nu are venituri?
Multumesc! Dar cum se face pe ordonanta presidentiala?
Tatal refuza sa imi spuna cum a ramas asa, dintr-o data, fara serviciu? Daca se / faceau restructurari, de ce nu il bagau in somaj?.... Nu ia nici somaj. Daca a fost dat afara de catre angajator, patronul de ce nu recunoaste asta?!.... Sunt mintita si nu stiu acum ce sa mai fac...:( Cum aflu adevarul si ce fac incontinuare?!....
Buna ziua! Din pacate, domnul avocat a avut dreptate! A dat pensie vreo 5 luni, banii din irma, dar mai avea de platit 390 lei. Dar, din pacate, vazand ca nu mai plateste banii in luna decembrie, l-am sunat si m-a anuntat ca nu mai are serviciu, m-a mintit ca s-au facut restructurari, i-am sunat patronul si mi-a zis ca nu s-au facut restructurari, dar angajatul a plecat de acolo. Am simtit ca patronul il acopera, ca m-a mintit ca nu mai lucreaza acolo de 4 ani, dar nu este adevarat! Anul acesta, in martie, instanta a solicitat veniturile de la locul de munca, unde am sunat eu si acestea au venit. Acum, eu nu stiu, daca mai lucreaza acolo cu carte sau nu, dar tatal si patronul lui mi-au zis sa il csut la Itm, sa vad ca nu mai figureaza ca angajat. Acum, ce sa fac? Daca merg la / executor, dar tatal chiar nu o mai fi salariat, nu il mai pot executa. Tatal a trimis doar 15p lei, pe luna decembrie. Ameninta ca nu mai da pensia, ca nu mai are venituri, sau ca va plati si el cat poate. Ce ma sfatuiti acum sa fac, va rog? Multumesc! E posibil sa lucreze la / aceeasi firma, dar fara carte de munca?
Buna-ziua! Acum Sentinta este definitiva si irevocabila. Fostul sot, (tatal minorului nu a maii facut contestatie. Dupa ce mi-a vorbit urat o luna de zile la tel., cat si m-a intimidat ca nu ii va da banii copilului nostru, pana la urma @ realizat si el ca trebuie sa plateasca banii copilului, de la data depunerii actiunii si pana la pronuntarea Sentintei. Pana la urma, a acceptat sa plateasca restantele pe 8 luni in rate si nu il mai duc la executor. Parerea mea este ca e bine si asa. Numai sa se tina de plati. Va multumescc tuturor, care mi-ati raspuns la acest subiect de dezbateri!
Sentinta nu se considera inca valabila, daca nu e definitiva si irevocabila.
Pot sa merg la executor, daca Sentinta nu e inca definitiva? Eu stiam ca trebuie sa ramana Sentinta definitiva.
Buna dimineata! Imi cer scuze, da, in primul proces-verbal mi-au scris ca un reprezentant al primariei s-a deplasat la domiciliul destinatarului x si i s-au inmanat actele, dar destinatarul x a refuzat semnarea de primire a actelor, iar pe verso scrie ca iar s-a deplasat un reprezentant al primariei la domiciliul destinatarului x si acesta a semnat actele, astfel am si dovada de inmanare a actelor. Dar m-am speriat eu si am crezut ca nu s-au mai semnat actele emise de instanta. Acum astept perioada legala, termenul legal de 30 de zile, apoi ma adresez domnului executor. Multumesc si imi cer scuze ca m-am timorat!