avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 259 soluții astăzi
Forum Activitate VirgEliTan

Activitate VirgEliTan

Revin cu o alta intrebare:

Cum putem dispune evacuarea acestei persoane (ciobanul M.) si interzicerea lui de a mai intra in comuna? :wassat: Putem cere protectie sociala?

S-a depus petitie si la d-nul primar... dansul a sesizat politia... s-au confirmat cele scrise in petitia noastra de catre politie... si i s-a cerut coibanului M. sa paraseasca comuna, dar acesta a sustinut ca are cateva terenuri in concesiune (2 - 3 ha). Nu cred ca asta ii da dreptul de a distruge bunurile oamenilor unui sat intreg care detine sute de ha. Oamenilor le este frica sa mai iasa la munca campului din cauza ca persoana in discutie este violenta... si doamne fereste de ce se poate intampal.

Ce ma sfatuiti in continuarea demersului?...

Cu respect!...

:flowersblue:
Buna dimineata! La sediul de politie au fost facute sesizari si declarati... si dorim pe viitor sa facem o petitie catre d-ul primar...
:bow:Reprezint cetatenii unui sat din Gorj, care se confrunta cu o situatie deplorabila. In urma cu 4 ani un cioban pe nume ... , Si-a adus turma de oi la iernat in satul nostru. :sorry: Nimeni nu a obiectat nimic, gandindu-ne ca ne comportam cerstineste daca ii dam voie sa-si pasca turma aici (pe atunci erau numai 100 de oi... astazi sunt in jur de 600 de capete). Acum insa lucrurile stau altfel. Ne adus pe parcursul iernilor urmatoare numeroase daune materiale sau de alta natura distrugandu-ne pasunile, ogoarele, livezile, gardurile... Atunci cand i s-a cerut in mod amiabil sa nu mai creeze asemenea pagube acesta a devenit violent agresand fizic si verbal si aducand injurii (de ne reprodus, obscene) ajungand pana la a-si asmutii cainii asupra noastra, pe terenurile noastre pe care le detinem. Deja are la politie cateva sesizari. :(( Cum situatia aceasta nu mai poate continua, ne-am hotarat sa scriem o petitie catre primarul comunei noastre, in care sa aducem la cunostinta situatia data si in care sa-i cerem sa nu mai permita acestei persoane sa intre cu oile pe raza catunului nostru. Dar pentru a fi cat mai concisi in solicitare am dori sa stim in ce articole se cuprind aceste fapte de condamnat ale ciobanului M. Banuiesc ca intra la tulburare de posesie, amenintare, injurii... Pe scurt, va rog sa-mi spuneti la ce se incadreaza - articol, litera... etc. :-/ Multumesc anticipat pentru raspuns. Toate cele bune! :wave: