avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Activitate caty06

Activitate caty06

la ce suma se ajunge pt a deschide un proces privind pensia alimentara,si de cand trebuie sa imi dea bani,cat este onorariul unui avocat si ce acte imi trebuie sa il dau in judecata?
tin sa mentionez ca inca nu ne-am dat niciunul in judeacata,dar saptamana asta il dau pt penise alimentara si program de vizita(copilul are 6 luni si il alaptez la san),deoarece ieri in moment ce il alaptam el mi la smuls din brate ca sa il duca o jumatate de ora la el acasa,insa copilul a inceput sa planga acolo ,eu am fost nevoita sa merg pt ca nu mancase suficient,tot drumul a condus cu el in brate,se poate face plangere penala impotriva mea ca i-am schimbat parola fiind mama de sugar si mama copilului lui(nu am fost casatoriti cu acte)
daca nu am nimic pe numele meu,nu am niciun venit ce poate sa imi ceara,ma poate obliga la ceva?
i-am spart contul de facebook ,imi poate face ceva,este tatal copilului meu.
da am indemnizatia de 200 de ron,dar am si alte venituri de la parintii mei,copilului nu ii lipseste nimic,mai nou imi spune ca in momentul in care copilul nu va mai depinde de sanul meu il va lua si la el,nu am nimic impotriva insa el nu sta cu el,el doreste sa il ia doar spre bucuria parintilor pt ca el pote venii sa il vada cand vrea,cat despre venituri el nu are carte de munca ,dar are un P.F. este nevoie sa imi iau un job acum(copilul fiind sugar)?
nu suntem casatoriti,el doreste copilul dar nu are timp de el,iar eu nu o sa il dau niciodata,eu l-am nascut si eu l-am crescut,iar un tata responsabil vina sa il vada cel putin la 2 zile nu la 5,un tata responsabil nu se vaita ca nu pote dormii pt ca plange copilul,la el,imi doresc sa fie alaturi de el pt ca vreau ca baietelul nostru sa stie ca el este tatal,pote sa vina oricand sa il vada nu i-am interzis asta,insa nu doresc ca familia lui sa vina deoarece am suferit prea mult din cauza lor,el vb foarte mult pe internet cu diverse persoane si chiar isi spune vb dulci cu anumite femei,iar cu unele ma jigneste,am dovezi clare ca face asta,de ex acum ma sunat ca daca plec de acasa,i-am spus ca mai tarziu ca ies sa ii cumpar celui mic ce ii trebuie,a spus ca ii cumpara el,sa vedem ca totusi un copil nu creste doar cu pampersi,unui copil ii trebuie mancare proaspata,imbracaminte,produse de spalat etc.
Buna seara,am un baietel in varsta de 6 luni cu domiciliul la mine,insa am probleme cu tatal lui cu care am decis sa nu mergem impreuna pe mai departe deoarce nu mi se pare normal sa ne certam tot timplul si mai ales in prezenta copilului,tin sa mentionez ca doresc sa il dau in judecata pt pensie alimentara deoarece nu contribuie cu nimic la cresetrea copilului iar pe deasupra vine la 4-5 zile sa il vada,il vrea dar sa il ia la el,dar cine sa il creasca pt ca el este toata ziua plecat pe camp,pt ca are un PF(asociatie de pamant),imi spune ca imi ia copilul deoarce eu nu am loc de munca,dar eu stau cu copilul 2 ani acasa,mai ales ca este sugar si il alaptez,eu stau in casa parintilor mei,iar eu fata de el am conditiile necesre cresterii unui copil.Ce sanse are sa reuseasca sa cstige el custodia copilului,daca il dau in judecata pt pensie alimentara ii face si program de vizita?
buna seara.am un baietel de aproape 4 luni,eu cu tatal sau nu am fost casatoriti,pe timpul sarcinii am stat la el pana cand sarcina a ajuns la 7 luni,de atunci sunt la parintii mei pt ca pe timpul sarcinii nu am fost protejata deloc,am muncit si am fost foare suparata,iar din aceasta cauza am nascut mai devreme de termen,copilul este trecut in numele lui,am incercat sa stau din nou la el dupa nastere dar plangeam din orice intervenise depresia postpartum,el nu ma crezut,dar la insistentele doctorei mele genecoloage si a parintilor mei ma adus acasa,mai ales ca eu aveam nevoie de igiena si acolo nu o puteam avea,luvrurile au degenerat intre noi si nu ne mai intelegem deloc,el nu doreste sa plece de langa ai lui cu toate ca are posibilitate,eu am vb si cu psiholog si mi-a spus sa il tin putin departe de copil,a fost vb de sase zile,tin sa mentionez ca nu vine zilnic la copil,si pe deasupra se afiseaza cu femei si posteaza poze pe site-uri de socializare,in tot timpul acesta au fost multe certuri si multe cuvinte urate la adresa mea si alor mei,ma adus in stare sa ii spun si eu,eu l-am inregistrat,imi spune ca dupa ce va face copilul 1 an jum mi-l va lua,el momentan nu are conditiile necesare de crestere a unui copil,dar in vara isi face casa,el are mai multi banii ca mine momentan,pt ca eu momentan stau acasa cu copilul si iau indemnizatia acea de 200 de ron,copilul nu duce lipsa de nimic,si el mi-a spus ca nu imi poate reprosa niciodata ca nu am grija de copil,eu nu am iesit niciodata nicaieri fara sa nu iau copilul cu mine si nici nu voi face asa niciodata il iubesc prea mult.Imi este teama el are o asociatie de pamant este P.F.,ce stiu este ca o administreaza,are 2 autoturisme pe numele sau si utilaje agricole,crede-ti ca mi-l poate lua,ma ameninta ca il va lua cu bani,il va tenta,iar eu i-am spus ca il dau in judecata pt pensie de intretinere la care raspunsul sau a fost ca imi va da 170 ron,pe mine nu ma intereseaza cat imi da dar vreau sa obtin copilul,dar nu ma deranjeaza sa avem custodia comuna,am sanse sa castig in instanta?
Răspuns la discuția pensie alimentara
dar el nu declara tot venitul.
Răspuns la discuția pensie alimentara
in cazul in care eu acum stau cu copilul acasa acesta fiind sugar de 3 luni,trebuie sa demonstrez ca lucrez?Copilul are domicillul la mine,si toate conditiile necesare(ceea ce el nu are(baie))?In cazul in care el nu declara tot venitul la fis ce se poate face?