avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 306 soluții astăzi
Forum Activitate ieni2013

Activitate ieni2013

Răspuns la discuția diurna externa
salut tuturor,
am cautat pe google dupa "diurna externa", au fost mai multe rezultate din care am inteles ca diurna externa/zi legala a unui angajat roman in UE este de ~ 30 euro. nu am inteles daca este sau nu valoarea minima. freeelis mentioneaza mai sus ca este cea maxima. asa este?
nu intreb din perspectiva angajatorului ci din cea a angajatului. cu 30 de euro pe zi nu prea se poate trai in germania de exemplu, nu mai zic tarile scandinave sau marea britanie. in plus, atunci cand pleci in delegatie pentru mai mult timp (2, 3 luni) nu poti sta weekend-urile in casa, o iei razna. trebuie sa iesi in oras unde inevitabil consumi niste banuti.
intrebarile mele ar fi:
- valoarea de ~ 30 euro/zi este minima sau maxima? este valabila pentru bugetari si privati?
- in lege, sunt specificate valorile diurnelor pe zi in functie de tara? de exemplu 30 de euro in UK sunt putini (un pranz la restaurant mediu e 12 lire, fara suc, salata, desert) dar intr-o tara din africa sau asia de sud est poate este prea mult.
- v-as ruga un numar de lege sau link cu diurna externa pentru angajati romani bugetari si nebugetari.
- pentru nebugetari, nu se gandeste statul sa mareasca diurna? ca doar nu da de la el. sa-si protejeze cetatenii.