avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate nelu1221

Activitate nelu1221

Mulțumesc!

Voinea Liviu a scris:

In caz de accident,in 99% din cazuri nu asigurarea remorcii intervine.

Asigurarea RCA a remorcilor/semiremorcilor are acoperire doar dacă acestea nu sunt atașate unui vehicul tractor.
În cazul în care evenimentul se produce în timp ce remorca/semiremorca este atașată vehiculului tractor, despăgubirea este suportată asigurătorul RCA al vehiculului tractor.

Mulțumesc !

Voinea Liviu a scris:

In caz de accident,in 99% din cazuri nu asigurarea remorcii intervine.

Asigurarea RCA a remorcilor/semiremorcilor are acoperire doar dacă acestea nu sunt atașate unui vehicul tractor.
În cazul în care evenimentul se produce în timp ce remorca/semiremorca este atașată vehiculului tractor, despăgubirea este suportată asigurătorul RCA al vehiculului tractor.

RCA auto
Dacă împrumut remorcuta auto unei cunoștințe cu condiția că în caz de accident sa suporte consecințele fara să-i dau asigurarea mea . Întreb ca în cazul unui accident sunt obligat să-i dau asigurarea ? Mulțumesc !
Buna seara ! Nora mea este însărcinată . In timpul sarcinii i-a expirat contractul de munca , ea fiind angajata temporar . Este în drept să nu i se prelungească contractul de munca ? Ea neputând să beneficieze de concediu prenatal sau altceva in afara de concediu medical .Va mulțumesc!
Moștenire
As dori să știu , dacă fac un testament pentru uzufruct la sotie , mai pot pe parcursul vieții ,in caz de despărțire sa anulez acel testament ? Mulțumesc!
Mulțumesc !
Va salut ! Cer îndrumare va rog in doua aspecte ,și anume: 1. Trăiesc în concubinaj cu o doamna ,de comun acord am stabilit să ne cununam și la starea civilă dar cu condiția ca in caz de divorț sa nu avem drept de partaj nici unul dintre noi . Menționez că eu am un apartament cumpărat de când eram singur in care locuim împreună . Ea are casa in alta localitate . Eu am copii ,ea nu .
2. As vrea ,dacă se poate sa facem un act ,ca în caz de decesul meu ,copii mei sa nu aibă drept la apartamentul meu ,unde locuim .
Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.
am auzit ca scuterele pana in 50 cc trebuiesc inmatriculate si duse la rar pt identificare. cea ce cred ca nu este adevarat ar fi o aberatie . zic eu . va rog sa ma lamuriti dv mai bn.