avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Activitate oltul

Activitate oltul

se constituie infractiune
l) deţinerea de către orice persoană în afara antrepozitului fiscal sau comercializarea pe teritoriul României a produselor accizabile supuse marcării, potrivit titlului VII, fără a fi marcate sau marcate necorespunzător ori cu marcaje false, peste limita a 10.000 ţigarete, 400 ţigări de foi de 3 grame, 200 ţigări de foi mai mari de 3 grame, peste 1 kg tutun de fumat, alcool etilic peste 40 litri, băuturi spirtoase peste 200 litri, produse intermediare de alcool peste 300 litri, băuturi fermentate, altele decât bere şi vinuri, peste 300 litri;
este valabila aceasta lege?
Ce act normativ prevede sancțiuni, în cazul depistării unei persoane ce deține peste cantitatea maximă permisă de produse accizabile (țigări)...peste ce cantitate se constituie infractiune?
un prieten a fost prins de catre politie cu 50 cartuse de tigari cu timbru de ucraina as vrea sa stiu ce poate sa pateasca,care este pedeapsa avand in vedere ca pana acuma nu a mai fost certat cu legea? o sa primeste inchisoare cu suspendare sau amenda?
exista vreo lege in legatura cu cantitatea cartuselor de tigari?


amenda administrativa (iprimita in urma scoaterii sub urmarire penala) apare in cazier?
Răspuns la discuția Termen pentru impacare in apel
la furt calificat impacarea inlatura raspunderea penala?
Răspuns la discuția Referat de evaluare
iar in cazul in care referatul nu va fi terminat pana la proces se amana cauza?
vad in portalul instantelor ca curtile de apel (in apel) de foarte multe ori acorda termen pentru impacarea partilor...ce sens are daca impacarea partilor are efecte numai daca intervine pana la citirea actelor de sesizare
am un proces penal..avocatul meu a solicitat un referat de evaluare,daca iese bine referatul,adica in favoarea mea in ceea ce sunt absolut sigur,poate sa influenteze judecatorul ca sa mi dea o pedeapsa mai usoara? este o circumstanta atenuanta? sau majoritatea judecatorilor nici nu citeste pana la capat referatul?
raportul de munca nu a fost incetat,m am interesat la AJOFM...problema e ca nu au fost depuse declaratiile (cum am inteles trebuie depuse declaratii de la angajator ca a platit cas-ul,asigurara de sanatate,somajul etc.)
subiect interesant....am fost inchis o luna,am facut contestatie in anulare,a fost rejudecat si am fost eliberat dupa o luna....verific la ITM
dar daca nu au platit nimic dupa mine pot sa merg in somaj?