avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Activitate Silvel

Activitate Silvel

Multumesc pentru raspunsuri. Se pare ca legea la noi e facuta pentru incurajarea infractorilor. Hotul vine imi sparge casa imi ia bunurile (daca il confrunt exista riscuri enorme) in cele mai multe cazuri politia nu reuseste sa gaseasca infractorii (lucru care mi s-au intamplat in alte circumstante) in cazul de fata practic eu prind infractorii si ii dau pe mana politiei "mur in gura" si acestia ce fac?intrebare de 10 puncte... le dau drumul.
Bun, deci organul de politie a considerat ca nu ii considera un pericol si sa ajungem la o intelegere cu ei(eu zic ca mi-au furat 1000, ei zic ca mi-au furat 500 vom vedea noi cum ne intelegem). Problema mea e ca ei cu siguranta vor repeta isprava pentru ca se vede in atitudinea lor faptul ca nu sunt deloc deranjati de ceea ce s-a intamplat,(m-au prins si ce daca? ii dau victimei suma extrasa sau ii dau mai putin, maine sparg alta casa nu ma prinde, poimaine iar, tot nu ma prinde, raspoimaine ma prinde si eu ii restitui banii inapoi tot asa) de-a dreptul incredibil.
Pentru o arestare ulterioara a inculpatilor primul pas ar fi sa ma duc la procuratura sa deschid o plangere penala impotriva acestora? Cam care ar fi perioada de timp pentru solutionarea procesului si inchiderea infractorilor?
Buna ziua,

Treaba sta in felul urmator, doua persoane au intrat prin efractie(au spart usa de termopan) in barul parintilor mei, care se afla la parterul unei cladiri cu un etaj, etaj unde acestea si locuiesc, au furat circa 1.000 de lei si vreo 10 pachete de tigari. Parintii mei desi s-au speriat f tare au reusit sa identifice hotii (actiunea se petrece intr-un sat unde toata lumea cunoaste pe toata lumea) au sunat la politie, iar infractorii si-au recunoscut fapta au dat declaratie toate alea. Sunt stupefiat de modul in care a reactionat politia si anume: au zis sa vedem care e prejudiciul, ca hotii zic ca prejudiciul e mai mic, ca pot sa il plateasca ca unul din ei e angajat in prezent. Intrebarea mea e: infractorii nu trebuiau retinuti in arest? Daca nu, cum ar trebui procedat pentru retinerea acestora? pentru ca acestea nu se afla la prima abatere, sunt un adevarat pericol social si cu singuranta vor continua cu faptele