avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate Selena1

Activitate Selena1

Răspuns la discuția Renuntare la apel
Multumesc.
Răspuns la discuția Renuntare la apel
Am vazut ca ati fost sters si nu stiu de ce. Deci am scris asa "O sa primesc o procura de la fostul sot sa renuntam la termenul de apel" asta inseamna a el mmi-a dat prcoura sa l reprezint. Amandoi vrem sa renuntam. Intrebarea este suuuper simpla: cat dureaza pana imi pune pe decizia de divort pe care deja am primita..parafa sau ce naibii se pune cum ca e definitiv si irevocabil daca eu fac erere de renuntarea termenului de apel in are ma aflu deja. Am procura de la sot sa il reprezint. Irelevant. Cat dureaza sa mi puna parafa de definitiv daca aduc cerere ca nu mai vrem sa facem apel ca suntem sigur ca divortam sotul avand amanta.
Răspuns la discuția Renuntare la apel
Dosarul este in perioada de apel. Vreau sa renunt la perioada asta. Cat dureaza daca am procura si tot? Si cum fac sa primesc decizia pe loc. adica la ce mai fac cerere de renuntare la apel daca nu mi-o da pe loc. Platesc degeaba traducerea procurei ca tot trebuie sa astept? :( Cred ca pana la urma o sa insist in cazul asta.
Buna seara. O sa primesc o procura de la fostul sot sa renuntam la termenul de apel. Daca ma duc cu procura si cu cererea mea ca renunt la apel imi vor da pe loc dovada divortului definitiv? Am nevoie urgenta de renuntarea la apel chiar daca dureaza doar o luna. Am inteles ca la anumite judecatorii te taragane asa de drag. Trebuie sa insist? Multumesc
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Nu importa de unde aveti banii.
Notarul, la solicitarea prietenului, poate inscrie si faptul ca banii cu care a acoperit el partea sa ii apartineau in exclusivitate si nu proveneau de la parinti.


Cred ca vroiati sa scrieti ca banii "va apartineau" nu "ii apartineau".
Intrebarea mea est elegata strict de cealalta parte de apartament ce nu va fi acoperita de banii mei. Cum as putea sa previn un proces cu socrii care deja au inceput sa ii zica sa le dau eu bani ca am.

Cum pot sa fac, ce sa stipulez, sa nu fiu obligata sa vand apartamentul ca sa le dau partea lu baiatului lor (prietenul meu) in caz de deces, spre ex.

Sa stipulez in act notarial partea mea, asta oricum! Dar cum as putea sa mentionez la notar ca parintii lui nu au nici un drept in caz de doamne fereste. Sunt bani cu care eu ajut la rate, bani pe care nu am cum sa-i dovedesc pt ca nu am carte de munca (web designer freelancer )
Buna ziua,

Sunt necasatorita si am ceva bani in banca.
Prietenul meu a luat prin PRIMA casa un apartament singur proprietar in acte.
Vrem sa ne casatorim si as vrea sa pun banii mei la apartament. Sunt cam jumatate din cat costa el.
Problema etse urmatoarea. El are niste parinti care fura si de la dumnezeu, vba vine. Nu au scrupule cand vine vorba de bani. Intrebarea mea este. Daca doamne fereste se intampla ceva cu viitorul meu sot, deces sau mai stiu eu ce, eu intru in proces cu parintii lui pentru casa sau imi revine si partea lui, ca pana la urma si eu platesc la ratele lui? Oamenii aia nu i-au plait nimic lui. Doar i-au luat. Au bani sa isi permita un proces.

Vreau sa stiu daca fiind cumparat pe credit inainte de casatorie le revine parintilor lui o cota parte.
Am lucrat in colaborare cu o editura din alt oras pentru niste ilustratii. Doamna respectiva evita sa imi dea banii. In acest moment este clar ca nu ii voi mai vedea. M-a dus cu vorba ca imi face contract sperand probabil sa ii termin toata cartea. Intrebarea este: daca fac un blog cu dedicatie pentru editura ei, am voie sa public e-mail-urile sa vada si altii ca este o firma tepara si sa nu mai pateasca ce am patit eu?