avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 655 soluții astăzi
Forum Activitate AlexDobre

Activitate AlexDobre

Va multumesc pentru raspunsul prompt si, zic eu, foarte elaborat si pe intelesul tuturor. Voi proceda la formularea plangerii contraventionale si voi reveni cu informatii, pe masura ce aceasta actiune se desfasoara.
Va multumesc pentru raspunsuri. Din cate am inteles din postarile doamnei Gabriela Pintea, pot face o contestatie la executare pe baza art 14 din OUG2.
Intrebarea este : mai pot face aceasta plangere, intrucat am platit deja acea amenda datorita popririi? Sau mai pot contesta efectiv acea amenda contraventionala, asa cum au procedat cei doi prieteni ?
Si nu in ultimul rand, unde se fac aceste contestatii? :D Revin asupra faptului ca sunt total paralel cu acest domeniu si ar fi a doua oara cand las lucrurile sa fie asa cum sunt, din cauza nestiintei sau a neimplicarii.
Va multumesc
Buna ziua,
In primul rand, trebuie sa mentionez faptul ca nu am nici un fel de experienta in domeniul juridic, deci am nevoie de cat mai multe lamuriri.
Speta este urmatoarea : In data de 16.11.2011 la usa apartamenului in care locuiam s-au prezentat 2 agenti de politie, ca urmare a sesizarii facuta de unul dintre vecini, de tulburare a linistii. In bucatarie eram mai multe persoane si tot ce faceam este sa stam de vorba, dar aceasta este alta problema.
Dupa ce ne-a copiat datele de identificare, concluzia unuia dintre agenti a fost accea ca "daca nu spargem gasca si suna vecinul din nou, ne scrie amenzile pe genunchi".
Dupa un timp, am aflat de la unul din cei doi colegi de apartament ca atat el, cat si alti 2 prieteni de-ai sai au primit amenzi acasa, prin posta, ca recomandata.
Mentionez faptul ca nu stiu de primirea vreunei recomandate, mai ales ridicarea vreuneia.
In data de 04.03.2013 am constatat ca toate conturile mele au fost poprite de Primaria Mun. Pitesti pentru suma de 500 de lei, reprezentand amenzi contraventionale. Am fost nevoit sa platesc aceasta suma pentru a putea folosi contul in care este virat salariul si pentru a evita dobanzile aplicate la un cont de credit. Am mers de asemenea la Primaria Pitesti si am facut rost de o copie a PV, fara a semna de primirea acesteia.
Alt lucru de mentionat este ca cei care au fost notificati de amenda contraventionala au contestat-o si toti au avut castig de cauza.
Intrebarea mea este una simpla (dar totodata foarte complicata pentru mine) :
Din cate am citit, art. 14 din OG2/2002 prevede faptul ca "Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii."
1.La ce anume se refera "Executarea sanctiunii amenzii contraventionale";
2.Unde trebuie sa depun acea plangere si ce acte trebuie sa anexez la aceasta.
Astept orice fel de sugestie.
Multumesc in avans,
Alex