avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Activitate icero

Activitate icero

Buna ziua
In urma cu ceva timp (intre aprilie 2007 si martie 2009 daca nu ma insel), am fost administratorul unui srl in constructii (fara a fi si actionar, doar administrator).
Din august 2007 parca, datorita situatiei care incepuse sa se prefigureze, firma a inceput sa nu mai aiba aproape deloc comenzi, incasari din ce in ce mai mici, si nu s-a mai platit nicio taxa catre stat. Eu mi-am incheiat contractul de administrare in martie 2009 dupa care am plecat si m-am angajat la o alta firma.
In urma cu o zi am primit o citatie Tribunalul Bucuresti, sectia a VII-a civila in calitate de parat in proces cu DGFP Buc. pentru "Angajarea raspunderii conform art 138 din legea 85/2006". La aceasta citatie mai sunt atasate niste documente, din care rezulta ca DGHP doreste sa platesc eu toate acele datorii, care, cu toate penalizarile, ajung la o suma exorbitanta pentru mine (sunt un om normal, cu un salariu putin sub cel mediu pe economie, fara proprietati, dar care, intr-o etapa din viata cred ca a fost putin fraierit si convins sa devina administratorul acelui srl).

Intrebarea mea este ce poate fi facut? exista vreo cale de a scapa din aceasta problema, daca acele datorii se prescriu, sau ce pot face?

Va multumesc