avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Activitate stoicacoryna

Activitate stoicacoryna

Buna ziua.

Mama mea in anul 1994 in urma evaluarii dosarului depus la comisia de evaluare a persoanelor adulte cu handicap deva, i s-a acordat gradul II de handicap fiind diagnosticata cu: spondilartroza diseminata cu radiculalgii,discopatie lombara,coxartroza posttraumatica stg.cu anchiloza, osteoporoza,hta e forma grad II clasa de risc mediu bpoc,fibroza pulmonara,pahipleurita stg.,insuficienta respiratorie cronica,obezitate grad II, ciroza hepatica clasa child a vhc pozitiv cu pancitopenie (hipersplenism) biliar operat,constipatie habituala,varice ale membrelor inferioare,insuficienta venoasa cronica, gusa tiroidiana nodulara, neoplasm mamar drept operat chimio so radiotratat(operata in 2011 de cancer la san).
In 1999 i s-a taiat gradul. Fiind internata la spitalul de expertiza medicala Bucuresti unde, dupa toate analizele i-au dat gradul II de handicap permanent cu 80% incapacitate de munca.
In 2003 i-au taiat din nou gradul motivand ca este apta in campul muncii.
Am facut contestatie si de la bucuresti i-au dat gradul II inapoi pana in 2008 cand la revizuirea dosarului i l-au taiat din nou si i-au dat gradul III cu o pensie lunara de 33 ron.
In 2011 dupa ce a fost operata de neoplasm mamar am depus din nou dosarul si i-au dat gradul de handicap accentuat cu cod boala m21-c50,cod handicap 7,deficienta functionala accentuata cu o pensie de 234 ron.
Acum,in februarie 2013 la revizuirea dosarului pe accelasi cod de boala m21-c50,cod handicap 7 i-au taiat gradul de handicap accentuat si i-au dat grad de handicap mediu cu deficienta medie si cu o pensie de 33 ron.

Intrebarea mea este ce trebuie sa fac,unde trebuie sa merg,cui trebuie sa ma adresez?
Va rog din suflet sa ma ajutati si sa ma indrumati pentru a-i face dreptate mamei mele care merge tot inspre rau.
Cu speranta ca ma poate ajuta cinev, va multumesc anticipat!