avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate ionutd26

Activitate ionutd26

Buna ziua.
Am o fetita care in momentul de fata se afla la gradinita, grupa mare. As vrea sa o dau direct in clasa 1 si nu gasesc o cale legala. Este al doilea an consecutiv de grupa mare avand in vedere ca este nascuta in ianuarie .
Anul trecut a fost tot la grupa mare si nu am putut sa o inscriem in clasa 0 pentru faptul ca trebuia sa fie nascuta pana in 31 decembrie 2006 . Pentru o diferenta de doar 22 de zile a trebuit sa ramana la gradinita sa repete grupa mare. Si la cum arat metodologia de inscriere pentru anul scolar 2012-2013 trebuie sa o inscriu in clasa pregatitoare, avand in vedere ca ar face 7 ani pe 22.01.2014.
Ea deja stie sa scrie cu litere de tiparsi sa citeasca atat cu litere mici cat si cu litere mari de tipar. La evaluarea initiala facuta la inceput de an a avut punctaj maxim si practica a pierdut un an de zile. Sunt multi copii care termina clasa pregatitoare si nu sunt la nivelul acesta avand in vedere tematica pe clasa 0. Daca sunt obligat sa o dau la clasa 0 ar mai pierde inca un an fara sa evolueze si cum bine se stie aceatsa este perioada in care asimileaza foarte usor si repede.

Cu siguranta sunt si alti parinti care sunt in aceasta situatie si ma intreb daca exista o cale legala sa poata fi inscrisa direct in clasa 1? Am citi noua metodologie si doar cei nascuti pana in 31 12.2006 pot sa opteze si pentru clasa 1 fara a face clasa 0.
Multumesc pentru eventualele raspunsuri.