avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Activitate bogdandan85

Activitate bogdandan85

Buna ziua, am un proces in instanta pe civil având ca obiect uzucapiunea, intrebarea mea este cum pot sesiza instanta de judecata despre probele depuse de partea reclamanta care au fost obtinute ilegal? Adică documente ca: copie după titlul de proprietate, copie după certificat de moștenitor, copie după cadastru, toate aceste fiind la UAT-ul primariei. Prin adresa făcută către primărie rezultă că ei nu au dat nici o copie după documente care îmi aparțin și nici despre frații mei la instanță sau către alte entități. Din discuția avută cu avocata lor mi-a dat un răspuns vag cu privire la aceste documente. Cu avocata noastră nu am vorbit despre documentul primit de la primărie pentru că fiind o judecătorie din provincie , amândouă au birou în aceeași clădire. Așa că aș vrea să depun o sesizare online cu privire la aceste probe, zic eu obținute ilegal, se cunoaște că se fac fel de fel de smecherii și știu că pot sesiza instanța în acest mod dar nu mai știu exact articolul din cpc. Vă mulțumesc, poate mi de dă un sfat cum să procedez, o zi bună
Bună ziua, într-un proces civil pe uzucapiune, avocatul părții reclamante poate obține copie după titlul de proprietate, certificat de moștenitor și cadastru al părților pârâte, al la terenul care face obiectul litigiului? Mulțumesc
Bună ziua, soția a fost pensionat pe caz de invaliditate cu însoțitor, pensia fiind de 1405 lei iar indemnizația de 1269 lei, se încadrează la og 166 din 8 dec. 2022 privind acordarea de sprijin a persoanelor vulnerabile? În ordonanță scrie la art. 3, pct.1 lit.a că: ,,precum și pensionarii cu pensie de invaliditate, indiferent de vârstă și ale căror venituri lunare realizate sunt mai mici sau egale cu 2.000 lei,, aici nu sunt sigur, având în vedere că îndemnizația de însoțitor este pentru plata altor probleme, servicii, în decizia de pensie îmi scrie la total drepturi 2674 lei, asta ar însemna că nu beneficiez de aceste compensații? Țin să menționez că la depunerea dosarului la casa de pensii am avut decizia de la comisie care îmi dă dreptul la însoțitor iar pentru îndemnizația de însoțitor am depus tot la ei cerere. Mulțumesc, o zi bună
Multumesc, o seară bună
Multumesc, astept un raspuns. Daca este considerat un accident de munca, ce se intampla?
Bună ziua, accidentele de muncă am văzut în legislație cum se încadrează când cuiva a leșinat la locul de muncă în îndeplinirea sarcinilor de serviciu și la spital i se descoperă o tumoare pe creier, acest fapt nu se la accidente de muncă? A venit cei de la poliție, au făcut cercetare la fața locului și au zis că nu este accident de muncă. Ce demersuri trebuie să fac? Mulțumesc, o zi bună
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
multumesc mult, o zi buna
Discuție declaratii ong
Buna ziua, aveti idee de legea 129/2019 unde asociaţiile şi fundaţiile trebuie să comunice Ministerului Justiţie, printr-o declaraţie autentică notarială, datele de identificare ale beneficiarului real, anual sau ori de câte ori intervin modificări în acest sens, pana acum nu am depus nimic, am infiintat ong-ul in 2018 pentru a strange niste bani pentru nepotul cu probleme de autism, acesta traieste in Cipru cu mama sa si in 2019 am scos 4700 de lei din contul ong-ului i-am transformat in euro si i-am trimis lor prin cineva care a plecat in Cipru. La ANAF am depus D100 dar la MJ conform acestei legi care prevede o serie de obligaţii suplimentare pentru asociaţii şi fundaţii, prin modificările aduse la Ordonanţa de Guvern nr.26/2000 modificata prin 120/2019 astfel spus persoanele juridice fără scop patrimonial trebuie să trimită declaraţia autentică notarială referitoare la beneficiarul real al banilor la Biroul Evidenţă ONG din cadrul Ministerului Justiţiei. Aveti idee cum trebuie sa procedez? Acest ong a fost infiintat pentru al ajuta pe acest nepot, nu am apelat cine stie ce prea mult la persoane ci numai cunostinte, rude si prieteni apropiati, o contabila am dar ca trebuie sa trimit la MJ aceasta declaratie nu am stiut. Multumesc
Buna ziua, in data de 22.08.2019 am avut un proces pe civil(litigiul cu asociatia de proprietari al blocului) in urma careia am "castigat "procesul la judecatoria sectorului 4 , problema este ca nici pana acum nu s-a redactat hotararea pentru a vedea daca asociatia va depune intampinare. Tot in acesata luna au mai fost 2 proprietari de apartamente care au avut aceeasi problema cu asociatia, adica, acelasi litigiu, ei au nimerit la complete de judacata diferita, eu la acest complet 17/22.08.2019 sectia civil, nu am primit nimic pe cand la ei a fost redactat in 2-3 saptamani si pana la ora actuala 05.02.2020, ei au terminat procesul si litigiul a fost rezolvat, pe cand eu astept si astept. Am vorbit cu avocat a depus cerere am facut si eu o interpelare de e-mail, ce cale ma sfatuiti sa urmez pentru a urgenta aceasta redactare? Avocata mi-a zis ca nu este nici o cale ci sa asteptam. O audienta la presedinta sectiei civile al judecatoriei nu se poate? sau o sesizare la inspectia judiciara, parca ei se ocupa cu asa ceva. Va rog pareri de specialitate. Multumesc
ce trebuie să fac pentru a afla plata reală a căldurii într-un apartament fără repartitoare dintr-un bloc în care marea majoritate a apartamentelor au repartitoare?