avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate GYOGYO

Activitate GYOGYO

Buna ziua. Sunt vaduva cu un copil de 15 ani. Daca ma recasatoresc coplilul O sa mai primeasca pensia de orrán? Mentionezi CA copilul umbla lá scoala,fára absente sí primeste bursa de orfani. Va multumesc.
Buna seara.Sunt un PFA si a-si dori sa angajez o persoana cu certifcat de handicapat grav,ca muncitor necalificat.Care sunt modalitatiile, eventual beneficiile angajarii persoanei cu handicap. Va multumesc pentru ajutor!
Buna ziua.A-si vrea sa infiintezi un atelier de prelucrarea pielii crude,croire,cusurea si vanzarea produselor din pielea prelucrateAm 57 de ani,am lucrat ca blanari,am un spatiu in mediu rural si a-si vrea sa accesezi fonduri europene nerambursabile.Am posibilitate s-a ma incadrez in careva categorie pentru incasarea fondului?Va multumesc pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Contract de colaborare
E vorba de oameni necalificati cu care a-si lucra 10 zile si fara un program percis.Poate ca vor lucra o zi 2 ore iar in cealalta zi 5 ore.Numai odata pe ani a-si lucra cu ei.A-si incheia un contract de prestari servicii sau orice contract legal.Nu merita sa angajezi pentru 10 zile pe cineva si sincer nici oamenii nu sunt deacord cu angajare.
Buna seara.Un PFA poate sa incheie contract de colaborare cu 6 oameni pentru o perioada de 15 zile?Activitatea se desfasoare pe cod Caen 1011,adica Prelucrarea si conservarea carnii.Va multumesc pentru ajutor.
Buna ziua.Am facut apel la o hotarare judecatoreasca la tribunal.Tribunalul a respins apelul.Mai pot face recurs sau aple undeva?exp.Curtea de Apel.Dosarul are Materie: Contencios administrativ şi fiscal.Va multumesc.
Dar o amenda am primit(30 de zile de lucru in folosul comunitatii).Cum poti primi doua amenzi pentru o singura fapta?Si daca fac contestatie pt.suspendarea permisului,pe perioada solutionarii cauzei am dreptu sa conduc?Va multumesc pt raspuns.
Buna seara.Mi-a fost suspendat permisul pentru 90 de zile,fiindca am condus o masina radiata cu nr.strain.Judecatoria a dat hotarirea definitiva ca neinceperea urmariri penala cu 30 de zile de munca in folosul comunitatii.Din 1983 conduc nu am avut nici o abatere sau amenda.Daca dau examen pentru redobandirea permisului si sunt admis, pot cere suspendarea de la 90 de zile la 30 de zile?Daca judecatoria nu a dus hotarirea de-a suspenda permisul,politia poate sa suspende 90 de zile?Daca dau in judecata IPJ-ul pana la solutionarea cauzei se da inapoi permisul de conducere?Mentionez ca sunt in prima zi de suspendare.Va multumesc pentru raspunsuri!
Buna ziua.Acum un an am fost oprit de politie,dupa care m-i sa luat permisul si am fost trimis la judecatorie,fiindca masina era radiata.Sentinta a iesit ca neinceperea urmaririi penale dar cu o munca in folosul comunitatii de 30 zile.Pana acum am avut dovada .Dupa expirarea dovezii am inteles ca mi se mai suspenda si permisul de conducere pentu 30,60 sau 90 de zile.Daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns?!Va multumesc.
Răspuns la discuția Pot angaja ca PFA?
Atunci pot sa inchei un contract de prestari servicii cu 6 oamnei?E vorba de 0 perioda de 10 zile pe ani.Cred ca asa ma incadrez in caracterul ocazional.