Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot angaja ca PFA?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot angaja ca PFA?

Buna ziua.Am un PFA si pe o perioada de 10 zile cum pot angaja?A-si avea nevoie de 6 angajati,pot sa angajazi?Sau pot incheia cu 6 oameni(persoana fizica) contract de prestari servicii?Va multumesc pentru raspunsuri.
GYOGYO, utilizator
Potrivit art.17 alin.1 din OUG 44/2008, PFA poate desfăşura activităţile pentru care este autorizată, singură sau împreună cu cel mult 3 persoane, angajate de aceasta, în calitate de angajator, cu contract individual de muncă, încheiat şi înregistrat în condiţiile legii.

Asadar, nu puteti angaja mai mult de 3 persoana cu c.i.m.

Contractele de prestari servicii se pot incheia numai pentru activitati cu caracter ocazional.
Atunci pot sa inchei un contract de prestari servicii cu 6 oamnei?E vorba de 0 perioda de 10 zile pe ani.Cred ca asa ma incadrez in caracterul ocazional.
Cel mai bine intrebati la ANAF , despre acest tip de contract.