avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Activitate maraispas1

Activitate maraispas1

multumesc mult!

m-ar ajuta extrem de mult un temie juridic...ceva din Noul cod de procedura civila..sau macar din vechiul sa ma orientez....trebuie sa existe ceva ce a incalcat executorul , ca nu se poate executa silit ceva ce se excuta de buna voie. probe am o gramada, teama mea este sa nu mi se respinga ca nu stiu pe ce s-o intemeiez ca si contestatie la executare

pe urma , in cazul meu nu se invoca o anumita zi , ci ca in general sa repect programul de vizitare alfel imi pune penalitati.

chiar asa, doar pe afirmatiile lui?
va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:

Am o ordonanta presedentiala definitiva si irevocabila prin care s-a stabilit domiciliul copilului la mine si un program de vizitare in favoarea tatalui. Am castgat si la divort domiciliul copilului la mine, tatal insa a declarat apel.

Ca sa-si faca probe pentru apel, desi ii respect cu sfintenie programul de vizitare s-a dus la un executor judecatoresc afirmand ca nu il las sa-si exercite dreptul. Acesta a obtinut incuviintarea executarii silite ( am inteles ca este o formalitate) si , pe 20.05. 2013 am primit o Somatie prin care, in temeiul art 909 alin. 2 Noul cod de procedura civila sunt somata sa il las sa-si exercite dreptul altfel se va continua executarea .

Este clar un abuz doar ca sa bifeze un act de la executorul judecatoresti si sa se planga in apel ca sunt abuziva si nu il las sa isi vada copilul.

As vrea sa defiintez acesta somatie, avand in vedere ca este o exeutare silita total nejustificata .

Am inteles ca pot formula in 15 zile contestatie la executare, va rog sa ma ajutati cu urmatoarele probleme:
1. Unde o introduc, la ce instanta.
2. In ce temei de drept ( adica ce a incalcat executorul)
3 Cat timbrez.


Multumesc anticipat
Răspuns la discuția rugaminte
multumesc.

nu ma pricep. unde sa o formulez si ce sa atac daca n-am nici un numar de Decizie, nimic!

nu se poate face nimic mai urgent ca sa stopez poprirea....? mai ales ca ii popresc aproape TOATA pensia.

nu exista ceva mai urgent?
Discuție rugaminte
mamei i s-a poprit pensia la banca conform unei decizii a CNPAS prin care ii se imputa sa niste bani din pensia calculata prost. nu a primit nici o decizie de la CNPAS sau casa locala de pensii in acest sens. e legal?

practic nici nu stim in ce consta debitul si cum s-a ajuns aici .

e legal?

ce se poate face pentru a stopa poprirea si a ne comunica decizia si a o contesta in instanta?
Lucrez la o companie multinationala. De curand am fost convocata la o cercetare disciplinara pe motiv ca acum 3 luni as fi pontat niste ore suplimentare pe care se sustine ca nu mi-a fost dispus sa le fac de superiorul ierahic.Au refuzat sa-mi comunice referatul de sesizare al comisiei.

in fapt acum cca 3 luni, am fost implicata intr-un proiect urgent din dispozitia sefului direct, in data respectiva am fost plecata cu alti colegi din Bucuresti la Roman, M-am intors la firma in jurul orei 17 ( dupa programul de lucru) si am ramas sa lucrez pana in ora 21, lucru ce il pot proba ( se vede si pe camere si am fost si inregistrata la venire si plecare) am pontat acel 3 ore , dar acum sunt cercetata ca am pontat abuziv deoarece nu am facut ore suplimentare ca nu mi s-a spus expes sa raman, desi de fiecare data in proiecte urgente se face asa.

pe de alta parte la noi nu se dau sporuri pentru ore suplimentare ci doar prime,.E corect?

Ce pot face, urgent? sesizarea comisiei este de acum 3 luni si acum m-au si suspendat pana la finalizarea cercetarii disciplinare? cat poate dura? unde este prevazut? am inteles ca in instanta dureaza mult.....sunt supndata toata perioada. Pot sesiza ITM? in ce temei?

va rog ajutati-ma