avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate bogisofia

Activitate bogisofia

Buna seara,
Ma puteti ajuta va rog frumos cu un model de contestatie la executare impotriva unui titlu executoriu. Mentionez faptul ca doresc sa formulez acasta contestatie avand in vedere faptul ca datoria s-a prescris. Va rog sa ma ajutati si cu articolele de lege care trbuiesc folosite. Va multumesc!
Va rog sa-mi spuneti daca se considera recunoastere a datoriei o scrisoare trimisa unei firme de recuperare creante care m-a tot sacait prin care eu cer ca aceasta firma sa-mi comunica in baza carui act imi cere o datorie cand eu m-am aflat in relatii contractuale cu o banca.
Acest lucru se considera ca fiind o recunoastere a datoriei si implicit intrpuperea prescriptiei?
Multumesc
Răspuns la discuția prescriptie datorie
Dar de cand se calculeaza? Ce atasez la contestatia la executare? Eventual sa solicit de la banca extras de cont pentru a demonstra ultima plata?
Va multumesc pentru raspuns
Buna seara,

As dori sa va intreb ce trebuie facut in cazul in care pentru un card de credit contractata in anul 2007 ultima plata s-a efectuat in martie 2009 ( debitul nefiind restituit in intregime ) s-a inceput executarea in februarie 2013? Mentionez faptul ca instanta a admis cererea de executare desi cum v-am scris si inainte ultima plata a fost efectuata in martie 2009 deci mai bine de 3 ani si 11 luni.
Va multumesc pentru raspuns.