avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters286016

Activitate ContSters286016

Salut!

Am si eu o problema. Acum 6-7 luni am inceput un proces pentru primirea unei sume de bani (aproximativ 30000 lei) in baza raspunderii civile delictuale.

Avocata a incheiat cu mine la fond un contract in care a prevazut onorariu de reprezentare 600 lei plus onorariu de succes 15 la suta din suma castigata.

Am castigat in prima instanta, dar paratul a facut recurs. Din nou am incheiat un contract cu aceeasi avocata in care s-a prevazut onorariu 800 lei de reprezentare si 15 la suta onorariu de succes. Am castigat si la recurs.

Mentionez ca avocatul imi este ruda, asa ca nu mi-a luat aboslut niciun ban, avand intelegerea de a-i achita totul cand castig procesul. Astfel nici eu nu am cercetat contractul prea amanuntit. Acum imi pretinde onorariile de reprezentare plus onorariu de succes ca am castigat in prima instanta plus onorariu de succes ca am castigat la recurs. Asta de fapt ar insemna deja 30 la suta din suma, ceea ce mi se pare prea mult.

Este corect asa ceva? Eu ma gandeam ca este vorba doar de un singur onorariu de succes, adica 15 la suta din suma ( cu care sunt perfect de acord), pe care sa-l platesc atunci cand castig irevocabil procesul.

Va multumesc.