avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate dealess

Activitate dealess

Răspuns la discuția custodie comuna -
Daca vom ajunge in instanta sau nu ramane de vazut, regretabil ramane insa faptul ca un parinte se poate comporta astfel, rapindu-i celuilalt parinte dreptul de a avea legaturi firesti cu copilul sau, si nu exista o alta solutie decat luni si luni de zile pierdute prin tribunal pt a cere ceva ce I se cuvine oricarui parinte, luni in care nu pot face altceva decat sa ma intreb ce o gandi copilul despre tatal ei?
Răspuns la discuția custodie comuna -
Copilul este in vacanta, rudele din partea mamei au fost avizate sa nu mai dea nici un fel de relatii/informatii referitoare la fosta sotie, iar locul de unde luam copilul era de fapt doar un punct de intalnire, la strada, aflat in zona unde locuieste, intr-un cartier de blocuri, dar niciodata din fata blocului unde sta. As putea indica la mediator adresa fostei soacre la firma careia isi avea ultima oara serviciul.
Sa inteleg ca fara a avea o adresa unde poate fi gasita, decat un nr de telefon, nu am cum sa o chem in fata unui mediator?
Răspuns la discuția custodie comuna -
Nu am adresa si nici numele de familie al persoanei cu care locuieste, doar numerele de telefon la care in mod normal putea fi gasita. Si probabil voi ajunge sa stau singur in fata unui mediator, de vreme ce nu pot comunica cu ea ... Ok, multumesc pt raspuns, voi cauta sa iau legatura cu un mediator. O zi buna!
Buna ziua!
In urma unui divort cu minor incheiat la notar survenit in dec 2012, solicitat de comun acord de ambii soti din culpa comuna, s-a hotarat in "Declaratie" ca autoritatea parinteasca asupra minorei sa fie exercitata in comun de catre ambii parinti, minora urmand a locui impreuna cu ambii parinti la adresa de domiciliu, si, ambii parinti, acum divortati, fiind de acord sa ramana sa locuiasca impreuna la adresa de domiciliu de pe CI. Totodata, prin Conventia Civila s-a hotarat ca aceasta, minora, sa locuiasca cu mama la domiciliul acesteia. In Certificatul de Divort este trecut ca s-a realizat acordul partilor cu privire la minora, in toate aspectele prev de art.375 al.2 CC conform conventiei autentificate la BN.

Atat mama, cat si minora, au continuat sa locuiasca la domiciliul comun pana in luna aprilie, cand mama s-a mutat cu noul ei prieten si a luat si copilul cu ea. Mentionez ca nu exista inca o actiune de partaj, parintii fiind inca in discutii in litigiu pe cote parte si se incearca sa se realizeze pe cale amiabila, partaj pe apartamentul mentionat la divort ca domiciliu comun.

In urmatoarele doua luni, mai si iunie, am stabilit de comun acord cu mama un program al minorei, in functie de necesitatile minorei si programul parintilor, respectiv pt scoala si petrecerea timpului liber, program ce a functionat pana la sf lunii iunie.

De trei saptamani fosta sotie a decis sa nu mai comunice cu mine, mi-a blocat nr de telefon ca sa nu o mai pot suna. Necunoscand adresa la care locuieste acum in concubinaj cu actualul prieten, si neavand nici o modalitate de a comunica cu ea, am fost pus in situatia de a nu mai putea vedea copilul.

Astazi este ziua copilului meu, si situatia persista, si va intreb carei institutii ma pot adresa pentru o solutionare pasnica a diferendului, fara instanta? Autoritatea tutelara are un cuvant de spus?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Injurii, calomnia
Va multumesc! Ma voi adresa instantei in acest caz pt a cere daune morale.
Răspuns la discuția Injurii, calomnia
Deci ma pot adresa instantei sa inteleg. As vrea sa obtin o retractare a celor afirmate despre mine cu rea credinta si, de ce nu, daune morale. Pana la urma ce garantii pot avea in momentul de fata ca se va abtine la astfel de afirmatii iresponsabile pe viitor? Sau ca nu le va transmite si copilului pt a o influenta negativ vis-a-vis de persoana mea.
Se poate desfasura in paralel o astfel de actiune in instanta cu procesul de custodie?
Răspuns la discuția Partaj- cote
Banii de la parinti au venit sub forma de imprumut, dar fara acte, fara martori in afara de soti si parinti ... doar pe buna credinta ca vor fi restituiti la o data ulterioara. Iar suma de imprumutat a acoperit diferenta de bani pentru cumpararea unui nou apartament, sotii nemaiavand alte economii sau surse de imprumut.
Răspuns la discuția Injurii, calomnia
Multumesc ... acum inteleg de ce mi-a spus, citez, " ... pot sa zic ce vreau despre tine si nimeni nu ma poate acuza de nimic!" ... Nu e corect, dar nu putem face nimic, se pare ... O zi buna, si multumesc inca o data pt lamuriri!
Buna ziua.
Intrebarea mea este daca se poate intenta actiune civila fostei mele sotii pt injurii recente in baza unor mesaje primite pe telefon pt expresii de genul " ... esti un porc ... " si pt calomnie pt raspandirea in cercul comun de prieteni a unor zvonuri nefondate, nereale precum ca as fi avut o relatie extraconjugala si un copil ilegitim cu o presupusa terta persoana pe durata casniciei.
Multumesc!
Răspuns la discuția Partaj- cote
Am inteles. Va multumesc mult tuturora pt ajutor. Nu imi mai ramane decat sa gasesc un avocat pt a initia actiunea in cel mai scurt timp. Ati reusit sa ma scoateti un pic din disperare. Cu acelasi respect care vi-l port, va doresc o zi buna!