avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Activitate Zdadics

Activitate Zdadics

Discuție Completare CMR
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea intrebare:
Este vorba de o livrare intracomunitara in situatia in care sunt patru actori:
Expeditor, Clientul expeditorului, Clientul clientului, Transportator.
Marfa se duce la Clientul Clientului si nu la client deci destinatarul unde se descarca marfa este clientul clientului.
Cum trebuie sa arate in final CMR-ul, cine trebuie sa pune stampila si semnatura la CMR, unde o sa apara toti actorii pe CMR.

Va multumesc pt ajutor!
Si daca nu sunt administrator se poate rezolva in asa fel?

Va multumesc,
Buna ziua,

Post sa fac contract de management/ prestari servicii ca persoana fizica cu firma in care sunt asociat si administrator?
Ideea este ca sa nu am carte de munca si la firma mea, ci sa platesc 16% pt venit.
In aceasta firma suntem 2 asociati si pentru amandoua asa am dori sa dam salariile.

Va multumesc pt ajutor,
Răspuns la discuția SRL- Activitate suspendata
Multumesc Dl lucian huzum!
Răspuns la discuția SRL- Activitate suspendata
Daca dau lunar declaratiile fara a avea activitate pot sa rezolv reluarea activitatii in luna mai? nu am posibilitatea de a preda actele, nu sunt in apropiere.

Va multumesc,
Buna ziua,

Am un SRL care avea activitatea suspendata pana 25.febr.2013. Inca nu am dat documentele pentru inceperea activitatii.Pana cand pot sa las firma in aceasta stare, fara activitate si fara a da documentele pentru reinceperea activitatii? Mentionez faptul ca pentru primul trimestru actele sunt date la finante.

Va multumesc,
Răspuns la discuția Jocuri de noroc- Taxe si Impozite
Va multumesc adolfinapop!
Buna ziua,

Daca un joc de noroc online nu este nici de pariuri, nici loto, nici tip bingo, este o noua inventie unde se incadreaza in sistemul de taxare si impozitare? Exista TVA pentru aceasta activitate?

Va multumesc,
Va multumes pentru informatii dl IlieBC
Am deja un srl care are toate activitatile incluse, deci sa inteleg ca acest srl este in regula pentru a incepe activitatile. Stiti cumva aproximativ la ce costuri pot astepta de la OSIM?

Va multumesc dl IlieBC,