avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 199 soluții astăzi
Forum Activitate boltzman

Activitate boltzman

Răspuns la discuția Antecontract vanzare-cumparare
Antecontractul a fost incheiat la notar , vanzatorul s-a prezentat cu actul de adjudecare a executarii silite . Certificatul de informare din cate am inteles de la notar ar fi dat acelasi raspuns ca si cel primit de la incercarile mele de a nota antecontractul !
In antecontrac SCRIE:
Daca vanzatorul nu isi indeplineste promisiunea cumparatorul va avea dreptul sa solicite inscrierea in cartea funciara in favoarea mea a unei ipoteci legale asupra imob ,ptr restituirea sumei platite in bazza antecontractului potrivit art 2375 pct2 cod civil .
Totodata mai este si clauza cu dublul sumei !
Buna Ziua ! Am incheiat un antecontract de vanzare cumparea pentru o garsoniera in valoare de 10000 euro . Am dat avans 3000 de euro . vanzatorul nu s-a prezentat la termenul stabilit ,ba mai mult la 3 zile dupa incheierea antecontractului el renova garsoniera :).Am incheiat la notar certificarea de fapte la data expirarii antecontractului .Pana aici toate bune ! Dupa ce i-am dat avansul si am constatat ca renoveaza -lucru care nu are logica decat daca nu vrei sa vinzi sau vrei sa vinzi multiplu - am incercat sa notez imobilul dar am primit negatie de la cartea funciara deoarece imobilul avea carte funciara si intabulare dar nu pe numele promitentului vanzator ! Dupa certificare am incercat din nou sa notez imobilul dar aceeasi problema (neoficial am aflat ca s-au depus actele de promitentul vanzator ptr cadastru si intab dar sunt momentan blocate cica din lipsa unor acte )!Data fiind povestea de mai sus : 1.ce optiuni am de aici inainte (banuiesc ca imi trebuie un avocat )
2. ce pot face sa blochez vanzarea multipla (din informatiile mele deja ar mai fi luat un avans cel putin)iar pana la incheierea procesului poate mai ia 10 avansuri .
Astept cu interes raspunsurile dumneavoastra ! Va multumesc !