avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate lenuta07

Activitate lenuta07

cand m-am referit ca e mai corect sa achite datoriile si apoi sa le emitem certificatul, am vorbit din punctul de vedere au unitatii la care lucrez, in vederea recuperarii unor datorii vechi care nu vor sa le achite (mentionez ca nu sunt prescrise).In cazul instrainarii stiam acest lucru, dar la intabulare nu, deci se poate elibera cu datorii. nu prea e normal, dar asta e legea...,

multumesc pentru raspuns
Stiam totusi ca undeva in codul fiscal scria: emiterea unui certificat fiscal cu datorii este nul. consider ca e mai corect sa achite datoriile si apoi sa le emitem certificatul. Insa nu vreau sa fac vreun abuz. Am cautat acel paragraf dar nu l-am gasit. Stiti ceva exact care m-ar putea ajuta?
multumesc!


Am primit decizie de impunere din oficiu pentru anul 2008 de la finante, la o autorizatie a carui cui este cu totul altul decat al meu. Eu pentru unitatea mea am declarat si platit pt salariat tot, acele declaratii din oficiu par sa fie pentru alta unitate dar pe numele meu. Am depus o cerere de anulare la finante cu copia dupa cui-ul unitatii mele, sperand sa rezolv aceasta eroare, dar am inteles ca au primit mai multi aceste decizii din oficiu, ce baza legala au cei de la finante cand debiteaza in asa fel? Totusi.....din 2008 pana in 2013 nu am primit nimic in acest sens, daca nu primesc raspuns la cerere ei pot merge mai departe sa mi se faca poprire pe salariu, cum ne putem apara in fata acestor erori?
Este corect ca la o societate cu datorii restante mari sa se elibereze certificat fiscal in vederea intabularii bunurilor respective? Multumesc pentru raspuns.