avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Activitate lau2013

Activitate lau2013

Medicul ce a controlat copilul si a spus ca nu are nimic a fost cercetat pentru neglijenta in serviciu insa in foaia de control u.p.u apar adaugiri care sa ateste ca parintele a fost indrumat catre ortopedie pediatrica si la insistentele mele sau facut verificari dar superficiale si nu a fost anchetat pentru falsificarea inscrisului.Ma gandesc sa fac o noua plangere unde sa cer verificari sub aspectul savarsiri infractiunii de fals in inscrisuri,parchetul si instanta sa pronuntat doar asupra infractiunii de neglijenta in serviciu
ce m-ai pot face in acest moment,ce demersuri legale
Ce actiuni m-ai pot introduce si la ce instanta daca judecatoria a respins plangerea impotriva rezolutiei de S.U.P .Definitiva.
La data 30.10.2008 fiul meu in varsta de un an si trei luni cade si se loveste la mana .Am mers la spitalul judetean sectia u.p.u si cum de garda era un ortoped adulti in urma consultatiei a spus sa merg cu copilul acasa ca nu are nimic la mana.In trei zile manuta sa umflat pentru care am mers din nou la Spitalul Judetean si fiind consultat de un ortoped pediatru sa stabilit ca are o fractura de 3 zile si oasele sau deplasat . A fost internat si sa practicat reducere ortopedica .Dupa o saptamana medicul a constatat ca gipsul are o mare mobilitate insa nu face investigatii suplimentare ci intareste gipsul cu o fasa . Rezultatul dupa trei saptamani antebratul era stramb. Am facut plangere la Colegiul medicilor din Judet, Colegiul medicilor din Romania. Raspunsul a fost ca medicii nu au incalcat nici o norma medicala si au procedat corect. Am actionat rezultatul in contencios administrativ insa instanta da acelasi raspuns ca si cele doua colegii. Am mers pana la nivel de Curte de apel cand sa respins actiunea . De ademenea am formulat doua plangeri penale sau efectuat cercetari pentru infractiunile de neglijenta in serviciu si vatamare corporala din culpa .Dupa patru ani parchetul emite o rezolutie de scoatere de sub urmarire penala pentru cei doi medici pe motiv ca lipseste latura subiectiva .Am facut plangere impotriva rezolutiei de s.u.p la prim procuror insa acesta a confirmat solutia. M-am adresat Judecatoriei si fara a tine cont de faptul ca nu au fost administrate toate probele si fiul meu a ramas cu o infirmitate functionala pe care nimeni nu a vrut sa la constate comisiile emitand numai pronosticuri de vindecare imi respinge plangerea ca neantemeiata acest aspect sa intamplat la data de 26.03.2013.Ce pot face in continuare fiindca cei doi medicii se fac vinovati pentru situatia in care se afla fiul meu, fapt confirmat de alti medici.