avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate mariusmarian2000

Activitate mariusmarian2000

se pare ca numai cel care a platit taxa auto inainte de 2010 are dreptate, este nedreptatit. Dar eu, cel care am cumparat masina cu buna credinta, am primit adeverinta de la ANAF ca are "taxa platita si nerecuperata" nu sunt nedreptatit.
Voi, cei care comentati, doar asa ca sa va aflati in treaba, cum ati fi reactionat in situatia mea?
Multumesc lui Alexis88 pentru comentarii, care chiar sunt la subiect: "Vad ca tuturor vi se pare firesc si normal faptul ca cel care a cumparat auto si a suportat in pretul de achizitiei al masinii "taxa de inmatriculare" la revanzare sa trebuiasca sa cedeze din pretul masinii pentru a o vinde"
Eu nu sunt samsar, si am cumparat masina pentru uz personal.
Pentru moment nu imi permit sa schimb masina ca pe sosete, dar cu siguranta peste vreo 4,5,6...10 ani o voi schimba, in acelasi timp cu vanzarea acesteia, moment in care ma voi lovi de aceasta taxa nelegala.
Am luat legatura cu fostul proprietar pentru clarificari, si am vorbit cu peretii, spunindu-mi ca "prost ar fi el sa imi dea macar jumatate din taxa actuala, nu cea recuperata, asa cum am pretins eu (cu gandul ca voi mai pune eu jumatate si sa platesc eu taxa)".
Multumesc pentru comentariile la subiect, si ii rog pe cei care doar vor sa improste cu noroi sa se abtina de la alte comentarii.
Cu respect,
Marius
sebiilie a scris:

Peste 3-5 ani nu va mai exista o taxa. Se vor satura si conducatorii nostrii de aceste taxe auto



Peste 3-5 ani vor ramane fara bani dupa alegeri, si prin urmare se vor mari si inmulti taxele, ca sa mai poata unde baga mana dupa ceva "maruntis", ca deja tara e pe duca cu atatea datorii la FMI si BANCA MONDIALA
e4c5 a scris:rn
rnStimate domn, vanzatorul v-a aratat calea de urmat ! Sau d-voastra sunteti de acord si sustineti legalitatea taxei de timbru ?!rn
Nu mi-a aratat nici o cale, si nici nu sunt de acord cu timbrul de mediu, care mi se pare aberant, mai ales ca mai detin o Dacia 1310 pe care as vrea sa o vand dupa ce am luat actuala masina, pentru care timbrul de mediu este egal cu valoarea pe piata a masinii, adica aproximativ 450 de euro, Prin urmare ar trebui sa o vand cu ZERO lei, ca cineva sa o cumpere, deci mi se anuleaza dreptul de proprietate prin acest "TIMBRU DE MEDIU"
momentan nu ma afecteaza (financiar) faptul ca a recuperat taxa, pentru ca nu intentionez sa vand masina, dar peste vre-o 3-5 ani cand se va ivi o oportunitate, va trebui sa scad din pretul masinii pentru a reusi sa o vand
nu mi se pare corect, avand in vedere ca a recuperat taxa dupa vanzarea autoturismului
Ce fac daca fostul proprietar a recuperat taxa dupa ce a vandut masina?
Caz in cauza:
Am cumparat masina in ianuarie 2013. La inmatriculare, am fost la fisc si am primit adeverinta cum ca pentru autoturismul in cauza nu s-a recuperat taxa auto.
In luna martie 2013 fostul proprietar a primit castig de cauza in instanta pentru recuperarea taxei auto pe care a platit-o in 2010 cand masina a intrat in tara.
Astept sfaturile dumneavostra.
Cu respect, Marius