avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 255 soluții astăzi
Forum Activitate Dana0501

Activitate Dana0501

Fiica mea trebuia sa beneficieze de 25% pana la majorat. Alta hotarare nu exista. Problema este ca de la tribunal,pe aceasta hotarare s-a specificat 25% din venitul net de la firma la care lucra atunci. Acum,executorul judecatoresc spune ca nu poate pune oprire pe salariu deoarece lucreaza la alta firma. Prima hotarare a fost formulata gresit? El mai are un copil. La mediator am fost,cand am introdus actiunea in care ceream pensie de intretinere dupa 18 ani(fiica mea fiind eleva). El nu s-a prezentat la mediator.
Acum 17 ani s-a hotarat ca fostul sot sa plateasca 25% din venitul net incasat de la societatea X. A fost disponibilizat,a sustinut ca nu are servici,si a trimis cate 100 de lei lunar. Dupa majoratul copilului,s-a deschis alta actiune si atunci am aflat noul loc de munca,faptul ca el lucra de 8 ani si ca nu trimitea suma corecta. Apeland la un executor judecatoresc pentru a recupera diferenta de pensie macar pe 3 ani,ni s-a spus ca ne trebuie o alta hotarare in care sa se specifice ca acest copil a avut dreptul la 25 % din venitul net de la societatea la care lucreaza in prezent(pe hotararea cealalta este specificata unitatea la care lucra inainte). Ce se poate face pentru a obtine o noua hotarare? Conteaza faptul ca el mai are inca un copil pentru care nu a cerut diminuarea procentului de 25% stabilit pentru primul copil?
Răspuns la discuția Returnare garantie oprita abuziv
Problema este ca eu lucrand la o firma de telefonie ca electromecanic,nu am avut niciodata gestiune,patronul neavand motiv sa imi opreasca din salariu.
Am fost angajat la o firma. Dupa 3-4 luni de la angajare nu am mai primit salariul pe jumatate de luna pe motiv ca este oprit ca garantie care se restituie la incheierea contractului de munca. Dupa aproape un an patronul a hotarat sa opreasca la toti muncitorii suma de 300 RON din salariu,motivand ca din magazie a disparut o bormasina. Mentionez ca din aceasta suma am primit inapoi 200 RON esalonat in cateva luni deoarece faceam naveta din alt oras si nu aveam acces la acea magazie. In februarie 2013 am intrat in somaj si am solicitat patronului restituirea garantiei si a celorlalti bani restanti. Am fost amanat tot timpul si refuza sa mi-i dea. Va rog sa imi dati un sfat,si sa-mi spuneti ce este de facut. Multumesc frumos.