avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Activitate 50rin

Activitate 50rin

Discuție card credit bcr
buna ziua, pe 16 06 am facut un card de credit care avea si optiunea de rate fara dobanda la bcr ,dupa ce l-am folosit platind la un comerciant 3400ron trebuia sa primesc un sms de la banca conform contractului sa impart suma in 12 rate lunare .Neprimind sms am fost la o sucursala bcr unde am explicat situatia si am convenit sa mi se opreasca dupa cardul meu de salariu suma de 300ron lunar pana cand achit toata suma datorata.Prima luna mi sa oprit 300ron ,iar acum a doua luna sunand la info bcr pentru unele neclaritati mi se spune ca daca nu am primit acel sms nu am intrat in programul ,,rate fara dobanda"si ca nu au ce sa imi faca si ca trebuie sa platesc dobanda la suma folosita.
intrebare:daca conform regulamentului postat pe wwwbcr.ro ei trebuiau sa-mi trimita sms de confirmare a ratelor si nu au trimis eu acum sunt obligat sa platesc dobanda sau mai este si alta cale avand in vedere ca eu practic nu am nici o vina. va mutumesc
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Mltumesc m -ati ajutat foarte mult si sper ca si pe cei care sunt in situatia mea
buna ziua.Am si eu o nelamurire;sotia mea trebuie sa depuna la primaria din localitate dosarul pentru indemnizatia de crestere copil,dar ia fost respins din motiv ca pe certificatul de atestare fiscala eu figurez cu o datorie la impozitul auto pe anul 2016.Mentionez ca pana la 31 dec 2015 eram cu impozitul platit la zi si doar pe 2016 nu am platit impozitul la masina ci doar la casa si teren. Daca se poate sa ma ajutati si cu un numar de lege.Va multumesc
Va multumesc pentru raspuns.Sa inteleg ca pentru eliberarea certificatului de mostenitor nu este obligatoriu sa platim tot impozitul datorat si ca cei de la primarie sunt obligati sa imi elibereze certificatul fiscal.Va rog confirmati-mi daca am dreptate
buna ziua Parintii mei au decedat in 1986,respectiv 2010.Acum vrem sa facem succesiunea noi fiind patru frati.La notar ne-au sa cerut printre altele si certificatul fiscal.Pot sa obtin certificatul fiscal daca pe numele tatalui meu decedat in 2010mai sunt datorii la primarie ?Trebuie platite si datoriile care sau acumulat in cei trei ani care au trecut ?Sunt de acord sa platesc impozitul pe teren si cladire dar la primarie sunt trecute si alte taxe precum salubrizare ,psi, paza pe ultimii trei ani,taxe care sunt trecute pe numele unui frate care a locuit la aceiasi adresa ,adica in casa parintilor.Va multumesc
Răspuns la discuția Succesiuni-Iesire din indiviziune
Va multumesc ca a-ti dat importata intrebarii mele,dar eu ma refeream la cazul in care dupa ce se face succesiunea ,4 mostenitori vor sa vanda iar cel de al 5-lea (sotia fratelui decedat)nu vrea.
buna ziua,am fost 4 frati ,unul decedand in 2012.El are un copil din prima casatorie.Parintii nostrii au decedat in1986-mama si in 2010-tata.Cand a decedat fratele nostru era casatorit a 2-a oara neavand copii impreuna.Acum vrem sa facem succesiunea dupa parinti si apoi sa vindem casa.Cei 3 frati plus copilul celui decedat sunt de acord sa vanda,dar cea de a doua sotie nu,ea locuind acum in acea casa.Casa avand 5 camere.Putem sa vindem daca cea dea doua sotie nu vrea?Va multumesc!
Răspuns la discuția dreptul de uzucapiune
va multumesc
Ziua buna.Cand sa casatorit tatal meu a primit de la tatal lui in 1975 un teren de 1000mp,1/2din el cu acte ,1/2 fara acte .Tatal meu a decedat in 1989.Cand sau facut retrocedarile( legea 18 ) tatal lui a primit pe titlul de proprietate si pe cei 500mp care ii daduse fara acte.In tot acest timp nimeni nu a avut nici o pretentie la acel lot ,noi ne-am folosit de el(avem constructii,este ingradit de noi,impozitul este platit de noi).Tatal lui avand 7 copii.Acum a decedat si el -in 2013-.Pot sa ma folosesc de dreptul de uzucapiune daca cineva din fratii lui tata vor sa aiba drepul la acest lot de pamant?(unul din ei este vecin cu noi si la el ma gandesc) Va multumesc.
Buna ziua.Soacra mea a decedat in1986;socrul meu in 2010;nu s-a facut nicio succesiune.Sotul meu decedeaza si el in 2011,el avand un copil dintr-o alta casatorie, nu avem copii impreuna.Noi am locuit de 1 5 ani in casa socrilor.Intrebare:eu am vreun drept la mostenire de pe urma socrilor daca ceilalti trei frati ai sotului meu vor sa dezbata mostenirea? Va multumesc.