avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Activitate costi84

Activitate costi84

Răspuns la discuția Camera video montata pe strada
Multumesc pt raspuns!
Inteleg ca pe spatiul public primaria poate monta o camera pt : prevenirea si combaterea savarsirii unor infractiuni.Ei sustin titusi ca incalca GDPR.Nu inteleg eu bine sau ei nu cunosc legislatia?
POPA GHEORGHE a scris:

Gasiti informatii utile aici: [ link extern ] /

Buna ziua.Am rugamintea sa ma ajutati cu un rasp la intrebarea de mai jos:
- sunt legale sau nu camerele montate de primarie intre blocuri?

Am solicitat Primariei Sectorului 2 sa monteze o camera in spatele blocului deoarece au loc spargeri de masini, vandalism, etc. si mi au comunicat ca nu pot face asta deoarece incalca normele GDPR.
Am vazut in toate sectoarele montate prin parcuri, intre blocuri sau in intersectii.

Multumesc!
Discuție COVID 19
Buna ziua.
Am rugamintea sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: soferul unei masini care se deplaseaza in interes de serviciu si are adeverinta angajator transporta in aceeasi masina sotia care se deplaseaza tot la serviciu si are si ea adeverinta de la angajator (locuri diferite de munca dar pe acelasi traseu).Daca ii opreste Politia mai este necesara si adeverinta pe proprie raspundere ca o lasa la serviciu sau nu mai este necesara?Multumesc!
Discuție Achizitie teren
Buna ziua.Vreau sa cumpar un teren cu deschidere in fata 11 m si in spate 19 m.Se poate construi?Stiam ca erau minim 12 m pt constructie.Va multumesc!
Răspuns la discuția Casa fara autorizatie
Pe teren are acte.
Buna ziua.Vreau sa cumpar o casa la tara care este construita in 2012 si care nu are autorizatie de constructie.Proprietarul sustine ca are si gardul cu soclu de beton facut in urma cu 2 ani si ca nu se mai poate da amenda ca dupa acesti 2 ani se prescrie.Daca o iau cum pot proceda sa intru in legalitate (daca se poate) si ce se poate intampla daca nu fac nimic in sensul asta? Multumesc!
Discuție Dauna auto
Buna ziua.Am comandat de la reprezentanta o masina Opel Astra.Am achitat-o integral dar pana sa o ridic aceasta a fost avariata de o ploaie cu grindina.Cei de la Opel au spus ca ei o repara pe asigurarea de stoc si mi-o predau.Intrebarea este daca o pot refuza tinand cont ca am platit cca 18000 euro si as vrea ca masina sa nu aibe dosare de dauna?Mentionez ca nu am apucat sa o ridic.
Răspuns la discuția Accident pe linie tramvai
Sunt de acord.Ideea este ca el m-a depasit pe cealalta linie de tramvai si ma gandeam ca daca in acelasi timp in rand cu mine circulau inca 2 masini (eu fiind pe tramvai), cel din spate putea depasi tocmai pe cealalta linie de tramvai sau asta nu conteaza.Cum spuneati, se considera ca accidentul l-am produs eu ca nu m-am asigurat?
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru urmatoarea situatie:astazi, mergand pe un drum cu 2 benzi pe sens, la mijloc linie de tramvai in ambele sensuri am dorit schimbarea directiei de mers la stanga.M-am incadrat pe linia de tramvai,am semnalizat si cand sa fac stanga m-a depasit alta masina pe cealalta lnie de tramvai si m-a si lovit.Mentionez ca era linie discontinua.La politie au spus ca vinovat sunt eu.Asa este?Mie mi se pare ca acea masina nu avea ce cauta acolo.Ms!