avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 369 soluții astăzi
Forum Activitate Belleaua

Activitate Belleaua

Buna ziua . revin pe forumul dumneavoastra cu rugamintea daca se poate sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea problema :

Sunt angajat la o firma particulara de constructii de 3 ani . Salariul nu il am achitat de 1 an jumate - 2 . Acum 2 luni sotia mea a nascut o fata si mi-am facut dosarul de idemnizatie. El a fost trimis pentru aprobare din ce stiu de la primarie pe data de 2 octombrie 2014. Intre timp pe data de 5 ( azi ) am avut o cearta cu patrnul meu si imi e frica sa nu ma dea afara . Intrebarea e urmatoarea : daca actele de indemnizatie au fost facute si eu deja apar suspendat cu contractul de pe data de 8 august el poate sa ma concedieze si sa pierd indemnizatia ? ce pot face daca patesc asta ?
Răspuns la discuția Problema rata banca
deci ... sincer clar as vrea sa stiu care sunt pasii de urmat ... adica sa stiu ce fac mai departe ca sa pot scapa cat de cat din situatia asta ... eu as vrea sa le demonstrez lor ca eu intr-o luna plec pe vad ca ospatar si as putea lunar sa transfer o anumita suma de bani ... sau daca s-ar putea sa fac alt imprumut in 6 luni ca sa pot achita imprumutu de aici .. ce ma sfatuiti exact sa fac ? multumesc pentru ajutor
Răspuns la discuția Problema rata banca
din ce stiu eu ... era vorba intre 20000 - 30000 de achitat restant dar s-a ajuns la vreo 70000 ....
Pe scurt ... am nevoie neaparat de un sfat sa stiu cum procedez mai departe ...

Mama mea a facut o rata la banca din cate am inteles de la ea ... dar nu a achitat la timp ratele ... la cadastre ni s-a pus deja poprire pe casa urmand a scoate casa la licitatie . Problema sta in felul urmator ... rata nu a fost achitata de ceva timp acum as vrea sa vad ce pot face mai departe .. s-a ajuns la o suma foarte mare tinand cont de penalizari ... am auzit ceva vorbe ca as putea sa ma intalnesc cu cei de la banca sa discut in legatura cu suma si cu ratele sa nu platesc penalizari doar rata in sine acum nu stiu cat de adevarate sunt ... mentionez ca mama numai lucreaza de 2 ani de zile si nu a mai avut cum sa isi achite rata ... acum as dori sa stiu ce ar trebui eu sa fac mai departe ca sa impiedic banca sa imi scoata casa la licitatie si sa ma pot intelege cu ei ca sa mergem mai departe . Totodata tinand cont ca ma implic in achitatul ratelor as dori sa stiu daca se poate sa fac in asa fel incat ca .. dupa ce reusesc sa achit toate ratele casa sa revina pe numele meu automat .