avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 382 soluții astăzi
Forum Activitate bugz

Activitate bugz

Răspuns la discuția Mostenire locuinta
M-am interesat de o vanzare. Casa e in zona centrala si are o valoare foarte mare. Ar fi mult impozitul care trebuie platit + ca din cate am inteles banii trebuie transferati in cont. Din pacate nu am asa suma mare la dispozitie

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Poate sa vanda daca acel imobil are cadastru si intabulare si daca are dezbatute restul succesiunilor.
Poate sa pastreze un drept de abitatie viager indiferent unde are actualul domiciliu.
Mergeti la un notar.

Buna ziua,

Am o ruda, cetatean ungur care are o casa aici in Romania. Domiciliul persoanei este in Ungaria. Are 2 copii, dar unul din copii e stabilit in Ungaria si vrea sa lase casa dupa moarte doar unuia dintre copii. Copilul din Ungaria este de acord sa cedeze dreptul la mostenire.

M-am consultat cu un notar de aici din oras dar m-a luat la putin la repezeala si nu am ajuns la nici o concluzie pana la urma.

M-ar interesa sa aflu daca este vreo varianta de a trece acum pe alt nume casa sau daca s-ar putea face cumva un contract de vanzare cumparare cu uzufruct viager. Din cate am inteles e problema pentru ca are domiciliu in Ungaria si nu aici.

Va multumesc
Discuție Site cu premii
Buna,

Ma gandeam cu un prieten sa facem un site cu premii dar nu stiu din punct de vedere legal ce trebuie sa facem pentru un site de genul.

In ce consta: Utilizatorul isi cumpara bilete pe site cu care poate sa intre in concurs. Cu cat mai multi oameni se inscriu cu atat e mai mare premiul (procent din biletele intrate). Cand se aduna o suma destul de mare concursul incepe, cine da primul raspunsul corect primeste toti banii.

Ma poate ajuta cineva?
Discuție Venituri admob
Buna,

Am facut recent cateva aplicatii pentru android gratuite cu reclame. Din reclame s-a adunat o suma frumusica si trebuie sa dau un cont in care sa imi vireze banii google sau mai am optiunea de a primii banii prin western union.

Intrebarea mea este: cum procedez cu impozitul pe venit? Trebuie declarata fiecare suma mica pe care o primesc in fiecare luna?
Buna,
As avea o intrebare. Ce se intampla cu pensie unei persoane care a murit inainte de pensionare. Ce se intampla cu banii pe care acesta i-a platit din salarul lui pentru pensie.

Va multumesc!