avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 750 soluții astăzi
Forum Activitate cllaauuddiiuu

Activitate cllaauuddiiuu

Ce ce actiune as putea sa ii ,,amenint" pe cei de la banca, ca sa ii fac sa actioneze?
Da. In contract nu este mentionata nicio sanctiune.
In iulie 2009, cand am semnat contractul de ipoteca, am semnat si un aditional la contractul de credit, in care se mentioneaza ca X se obliga ca in termen de 90 zile de la semnare, sa instituie ipoteca asupra casei. Eu am uitat de acest act aditional semnat, nici nu l-am avut pana astazi, cand am vorbit cu cei de la banca.
In aceasta situatie, ce pot sa fac?
Am urmatoarea problema:
X are un credit garantat cu ipoteca pe apartamentul sau. Dupa un timp, vrea sa isi cumpere o casa si ma roaga sa transfer ipoteca de pe apartamentul sau pe apartamentul meu, urmand ca dupa ce va cumpara casa, sa transfere ipoteca de pe apartamentul meu pe casa sa. Aceasta intelegere a fost verbala. Am fost de acord, banca a fost de acord, am semnat un contract de ipoteca prin care garantam contractul lui de credit.Nu am renuntat la beneficiul de discutiune.
X a cumparat casa, dar nu mai este de acord transfere ipoteca.
Creditul este pe 25 de ani, intre timp intarzie si cu ratele (pana in 30 zile). Eu nu vreau sa ajung ca banca sa ma execute silit si in acel moment sa ma indrept impotriva lui.
Ma intereseaza cum l-as putea obliga sa isi transfere ipoteca de pe apartamentul meu pe casa sa? Sau ce actiune as putea introduce in instanta?