avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate BBADIE

Activitate BBADIE

Buna ziua ,

Sunt o persoana fizica si vreau sa ridic o locuinta in regie proprie .
Vreau sa angajez cativa zilieri si sa inchei in acest sens contracte de prestari servicii in baza Codului civil .
Unde si in baza caror formulare pot declara impozitele retinute la sursa pe venit si obligatiile la contributiile sociale ?

Va multumesc anticipat .
Buna seara

Va adresez o intrebare cu privire la urmatoarea situatie :
O firma a achizitionat o cladire + teren aferent la o valoare ce nu a cuprins TVA ( pe factura este TVA scutit fara drept de deducere ). Firma vinde acest imobil catre o persoana fizica la o valoare fara TVA ( pe factura se va trece TVA scutit fara drept deducere ) .
Cum se va proceda in cazul avansului primit de la persoana fizica ?
Se va face factura de avans cu TVA ? sau factura de avans va fi fara TVA ? ( tinand cont ca este un avans la o tranzactie scutita de TVA )

Va multumesc .
Buna seara ,

Va adresez si eu cateva intrebari cu privire la executarea silita a unei firme :

Se poate executa silit o firma cu activitatea suspendata ?
Se poate intra pe baza ordinului exec.judecatoresc la sediul firmei sau la punctul de lucru pentru recuperearea bunurilor mobile ?
Cum se procedeaza in cazul bunurilor imobile ?

Multumesc pentru raspunsurile Dvs .

Numai bine.
Buna seara

Va rog sa ma ajutati cu o lamurire privitoare la durata suspendarii CIM ingrijire copil pana la 2 ani , tema destul de veche pentru Dvs dar neclara pentru mine .

Copil nascut pe 09 August 2013 .
Mamica solicita concediul pentru ingrijire copil incepand cu 18.10.2013
Durata maxima a suspendarii este de la 18.10.2013 si pana la 09 August 2015 ( cand copilul indeplineste 2 ani ) sau pana la 08 August 2015 ( cand copilul nu are inca 2 ani ).
Avand in vedere ca 08 si 09 August 2015 sunt zile nelucratoare , data incetarii suspendarii in Revisal si prima zi de lucru este 10 August 2015 - prima zi lucratoare ?

Multumesc anticipat
Buna seara ,

In anul 2007 s-a achizitionat o cladire la valoarea de 100.000 lei .
In anul 2009 a fost reevaluata la 20.000 lei iar diferenta de 80.000 lei a fost inregistrata prin articolul 105 - 212 .
Cladirea a fost amortizata integral pana la valoarea de 20.000 lei
In 2013 se vinde cu 40.000 lei ( fiind amortizata integral la data vanzarii ) .
Cum se procedeaza cu valoare de 80.000 lei din 105 , se trece pe cheltuiala nedeductibila ? Din descrierea contului 105 din OMF 3055 / 2009 inregistrarile ar putea fi :
281 - 105 = 80.000 lei
6811 - 281 = 80.000 lei ( cheltuiala nedeductibila ) ?

Multumesc anticipat .
Răspuns la discuția Repartizare profit societate

In calitatea mea de asociat eu nu am semnat nici o hotarare AGA de repartizare a profitului anilor 2011 si 2012, repartizarea a fost facuta fara consultarea mea .Tinand cont ca detin 30% din capitalul social al firmei pot solicita repartizarea catre dividende a partii mele din profitul net ?

Multumesc

Buna seara ,

Sunt actionar la un SRL si detin 30% din capitalul social .Nu am fost convocat si deci nu am semnat o hotarare AGA de repartizare a profitului pentru anii 2011 si 2012.In balanta la 31-12-2011 si 31-12-2012 profitul net este evidentiat ca fiind nerepartizat.
Pot solicita alocare procentului de 30 % din profitul net catre dividende ( conform procentului detinut de capital social ) ?

Trebuie sa solicit o expertiza cu privire la profitul obtinut si modul de repartizare ?

Multumesc pentru ajutor.