avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate Katiusha

Activitate Katiusha

Stie cineva in sarcina cui cade intocmirea contractului colectiv de munca si a regulamntului intern? Departamentul de resurse umane sau dep. juridic?
Discuție Angajat lenes
Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
Sunt angajata la un S.A pe postul de consilier juridic de 3 ani.
Am o colega angajata pe postul de "referent resurse umane" care imi creaza probleme si vesnice discutii intre mine si superiorul ierarhic.
Problema pleaca de la faptul ca, aceasta colega considera ca:
1. Intocmirea contractelor individuale de munca sunt strict treaba juristului; ( "o citez pe colega" pentru ca au ghinionul de a se numi contracte")
2. Intocmirea fiselor de post sunt strict treaba juristului; ( "pt ca tin de CIM)
3. Intocmirea documentatiei pentru alegerea altor reprezentati ai salariatilor sunt strict treaba juristului (" pentru ca tin de CCM")
4. CCM si Regulamentul intern cad fara echivor in sarcina mea in sarcina mea s.a.
Si inca ceva....la o sedinta la care era prezent si superiorul meu, i-am adresat colegei o intrebare, "Ionela, daca mie imi revin toate atributiile astea, tu ce faci aici? Iar ea mi-a raspuns" Ca sa stau degeaba" :)
Seful a certat-o iar acum si-a bagat concediu medical si a anuntat telefonic ca citez "Atata timp cat seful o sustine pe jurista, eu nu mai vin la munca"
Ajutati-ma cu un sfat. Care este cea mai buna varianta pt a scapa de un astfel de angajat? Cercetare disciplinara sau restructurare de post?
Răspuns la discuția Permis suspendat
Multumesc din suflet! :)
Mi s-a retinut permisul de conducere pe 30 zile, insa asta s-a intamplat intr-un oras din apropierea judetului unde eu am domiciliul. Am cotestat-o si am obtinut certificatul de grefa, acum nu stiu la care politie sa fug sa-mi recuperez permisul :)
Ma ajuta cineva? Nimeni de la politie nu raspunde la telefon.
Mi s-a retinut permisul de conducere pe 30 zile, insa asta s-a intamplat intr-un oras din apropierea judetului unde eu am domiciliul. Am cotestat-o si am obtinut certificatul de grefa, acum nu stiu la care politie sa fug sa-mi recuperez permisul :)
Ma ajuta cineva? Nimeni de la politie nu raspunde la telefon.
Răspuns la discuția Amenda sofer
La asta m-am uitat de prima data, din pacate este corect :(
Răspuns la discuția Rau-platnici din UE
Multumesc mult! Am sa ma pun pe studiu.
Discuție Amenda sofer
Lucrez la o societate comerciala ce are ca obiect de activitate TRANSPORT INTERNATIONAL DE MARFURI, un sofer angajat in cadrul companiei noastre a luat o amenda pt ca avea aparatura de inregistrare digitala defecta din aceasta cauza nu a avut cartela tahograf introdusa in aparatul tahograf.
Amenda este de 4000 lei, este corect incadrata juridic, dar SEFUL VREA SA O CONTEST iar eu nu stiu de ce sa ma leg, nu stiu cu ce sa incep plangerea contraventionala,
Este cineva mai creativ?
Ma poate ajuta cineva cu un sfat juridic?
Lucrez la o societate ce are ca obiect de activitate TRANSPORT INTERNATIONAL DE MARFURI.
Avem ff multi clienti externi ( firme de prin toata Europa) ce comanda transporturi, insa NU MAI ACHITA FACTURILE.
Care este modalitatea legala de a-i actiona si de a ne recupera banii, in situatia in care acestia nu au nationalitate romana si, evident au sediul in afara Romaniei?
Mentionez faptul ca , notificarile pe care le trimit si prin care ii amenint cu judecata, NU FUNCTIONEAZA :(
Am o nelamurire, avem un angajat ce a facut din neglijenta o paguba firmei de aprox 1000 lei. Angajatul isi recunoaste vina, cum putem recupera pe cale legala acesti bani? Care este procedura legala de a incasa banii?