avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters288105

Activitate ContSters288105

Am incercat la blogger, am depus plangere, nu s-a intamplat nimic. Am atasat si plangerea facuta la politie, tot nimic.

Nu cred ca trebuie sa dovedesc faptul ca cineva mi-a citit corespondenta fara voia mea, cand aceasta persona a trimis mailurile mele la o alta persoana din cutia postala a prietenului. A trimis si mie din corespondenta mea cu prietenul meu. Mi-am schimbat adresa de mail si nr de telefon ca sa scap de hartuitea lui, dupa care am descoperit blogul facut despre mine.
Din cate am inteles nu poti citi corespondentele altuia nici din "intamplare", am toate e-mailurile printate, mailuri forwardate din cutia postala a prietenului la o alta persoana, de persoana care a spart cutia postala a prietenului, am un mail printat in care prietenul meu ma avertizeaza ca cineva a intrat in cutia lui, mai am si o convorbire telefonica in care persoana care a spart cutia postala suna o alta persoana si recunoaste ca a spart cutia postala si asa aflat niste lucruri despre mine cu care vroia sa ma santajeze... Nu stiu daca convorbirea poate fi recuperata de politie sau nu, in orice caz politia a notat data si numarul de telefon la care a sunat cel care a recunoscut faptul ca a intrat in cutia postala a prietenului.
Adevarat, nu a fost sparta cutia mea postala, dar prin acest spargere mailurile mele au ajuns la o alta persoana si a fost publicate pozele mele pe net.

Cred ca vorbim despre mai multe lucruri:
1. cineva mi-a violat secretul de corespondenta
2. a trimis mailurile mele la o alta persoana
3. a publicat pe net continutul (pozele) unui corespondente private
4. a facut despre mine un blog unde foloseste numele si prenumele si pozele mele, plus scrie tot feluri de lucruri jignitoare la adresa mea in cadrul acestui blog
Intrebarea mea este, chiar trebuie depun plangere in Romania? Totul s-a petrecut pe internet... Ce se va intampla cu plangerea mea depusa la politie in tara unde traiesc de mai multi ani?

Cineva a intrat in cutia postala a unui prieten, dupa care a inceput sa trimita e-mailurile mele la o alta persoana, (am dovada etc.) dupa care a inceput sa-mi publice fotografiile gasite in acesta corespondenta cu prietenul meu pe net, a facut un blog despre mine, cu numele si prenumele si pozele mele.
Cand am aflat despre blog am depus o plangere la politie, deocamdata nimic, cazul e putin complicat, ca eu traiesc in strainetate, deci am facut plangerea in strainetate, iar persoana respectiva traieste in Ro. Ce sansa credeti ca am cu acest caz?