avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 177 soluții astăzi
Forum Activitate nicucont

Activitate nicucont

Cum se face salarizarea unui post nou de sef birou in cadrul unei primarii, in anul 2015?!
Taxa pentru bransarea consumatorilor casnici cum se stabileste si care este pretul platit de un contribuabil, in cazul in care primaria nu are serviciul de alimentare cu apa infiintat?!
Ma interesa daca pentru salarizare se poate lua consilier superior treapta 1 sau treapta 3, stiind ca salariul unei functii de conducere se compune din salariul unei functii de executie la care se adauga indemnizatia de conducere
Transferul de la un UATC la altul intr-o functie publica de conducere presupune pastratrea unui nivel de salarizare la fel ca cel de la unitatea de unde vine functionarul respectiv ?
Unitatea unde se transfera nu a avut salarizat niciodata acest post.
Am fost un concesionar de teren iar printr-o Hotarare a Consiliului Local s-a aprobat scoaterea la vanzare a terenului respectiv, precum si pretul pe care trebuia achitat in termen de 6 luni.
Am achitat contravaloarea terenului solicitata dar cand sa se incheie contractul de vanzare- cumparare, am intrat in conflict cu primarul.
Primarul a solicitat Consiliului local anularea vanzarii acestui teren si a reusit. Hotararea de consiliu local de anulare a fost adoptata in urma cu 3 ani. De atunci si pana acum nu mi s-a restituit suma pe care am achitat-o in vederea cumpararii terenului.
Intrebarea mea este daca e normal sa cer dobanzi de intarziere de la data adoptarii hotararii de consiliu local de anulare a vanzarii. As dori o prevedere legala pe care sa o invoc in cerere in afara de OG nr.92/2003 deoarece nu a fost intocmit nici un act administrativ fiscal?
Va multumesc pentru intelegere.
Ce retineri se aplica pentru membri comisiilor de votare pentru un referendum ce a avut loc in iunie 2014 ( impozit 16% si sanatate 16%)?!
Membri comisiilor de concurs pentru ocuparea unor posturi de functionari publici primesc o indemnizatie de 1% din salariul acestora. Ce retineri asupra indemnizatiei respective se aplica ( impozit 16% si sanatate 5,2%)?!
Va multumesc.
Sporul pentru conditii vatamatoare se acorda pe timpul concediului de odihna?! Ma refer la salarizarea personalului din sectorul bugetar, in special primarii
Pentru asistentii personali ai persoanelor cu handicap grav se impune intocmirea foii lunare de prezenta?! Ce documente trebuie atasate lunar statului de plata?!
Pentru transferul la cererea functionarului public se acorda indemnizatia de transfer egala cu un salariu net?!