avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Activitate anca_eu

Activitate anca_eu

Răspuns la discuția Debransare termoficare.
johnpescar a scris:

De ce nu mergeti la o ,,firma'' care sa va faca lucrarea , sa va dumireasca mai intai asupra costurilor si asupra procedurii de urmat daca va convine sa faceti lucrarea cu ei ?.

Cel mai bine mergeti sa luati mai multe oferte de la mai multe firme specializate si alegeti pe cea care va convine .


Ideea e ca de la o firma am aflat de aceasta procedura. Noi am ales sa cumparam totul si avem un instalator bun care face toata treaba. La firme am fost si am multe oferte dar am preferat sa imi cumpar eu materiale de calitatea dorita. Prima firma la care am fost mi-a spus de aceasta procedura, administratorul asociatiei de proprietari la fel, doar acolo la furnizor intampin probleme si cred ca din cauza ca nu vor sa-si piarda clientii (debransarea la ei costa vreo 500 lei). Am o colega care e administrator de asociatie si mi-a spus ca la fel, se face si e legal. Acum...nici eu nu mai stiu :(

elga50 a scris:

Aceasta este legea.
In link-ul pe care l-ati dat dv. este un comentariu care exonereaza legea.


Eu am gasit link-ul pe acest forum, in raspunsul cuiva avizat, imi pare rau ca nu mai stiu unde dar daca am timp gasesc si va transmit. Am crezut ca ma pot baza pe el, ca e o bresa in lege care permite asa ceva.


Buna ziua. Doresc sa ma debransez de la sistemul central de termoficare (oras Galati) pentru a-mi instala centrala termica pe gaz. Am aflat de o procedura (mi s-a spus ca e legala) prin care ma debransez singur (fara a veni cel de la Apaterm) si prin asociatie fac o cerere (care mi s-a spus ca e de la Avocatul Poporuilui - deci legala) si gata. De la asociatie mi s-a dat ok-ul dar intampin probleme la Apaterm. Imi puteti spune daca e legala aceasta procedura si care e baza legala?
Am gasit pe forumul acesta un link
[ link extern ]
si ma leg de punctul 3 prima fraza si punctele 5 si 6 - se aplica, daca da pe ce baza legala?