avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Activitate nuzicacu

Activitate nuzicacu

Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra foarte lamuritor!
MihailZC a scris:
Nu. Coproprietarul isi poate exercita atributele dreptului de coproprietate asupra cotei indivize indiferet unde locuieste/are resedinta.


Dupa ce am mai intors raspunsul pe toate fetele, cred ca nu am pus eu bine problema si cu scuzele de rigoare, incerc sa reformulez:

Se pot vinde cotele indivize sub 100 % aferente unui uscator catre o persoana care nu a avut niciodata proprietate in blocul respectiv si nu locuieste in acel imobil?
Daca da, atunci cotele indivize mai fac parte din cota aferenta spatiului detinut ca proprietate sau sunt suprafete instrainabile prin vanzare separata, fara nici o restrictie?

Precizare in cazul spetei in discutie:
Exista o hotarare definitiva si irevocabila cu investitura, in care se stabileste clar ca spatiul uscatorului nu poate fi divizat daca nu intruneste 100% din totalul apartamentelor si obliga pe cel cu majoritate de cote indivize la evacuare si readucerea in starea initiala a uscatorului respectiv.
Mai trebuie retinut faptul ca de curand, a fost facuta si notarea in cartea funciara pe baza hotararilor mentionate.

Ce pareri se pot contura avand in vedere datele de mai sus?
Multumesc pentru raspuns.
Exista vreo conditie anume de a avea proprietatea si domiciliul obligatoriu la adresa pentru a beneficia de dreptul de cota individa sau cotele individe se pot vinde oricarui doritor, chiar daca nu are proprietate si domiciliul, la adresa unde discutam de indiviziune?

Multumesc!
Se poate face un partaj in cazul unei succesiuni de mostenire a unuia dintre coproprietari prin care un uscator de bloc sa fie impartit si intabulat fara stirea coproprietarilor cand exista niste hotarari irevocabile prin care se stabileste caracterul indivizivibil, acelei coproprietati?
Actiunea a avut loc in 2012 dar eu am aflat abia acum 1 an, cam m-am trezit ca trdbuie sa platesc impozit la primarie pe o cota parte din uscator.

Mentionez ca in urma
Revin cu problema inca nelasata in paragina, de catre mine...dupa aproape jumatate de an de reveniri si insistente cu documente indubitabile la cadastru, am reusit "Notarea" in cartea funciara...acest lucru, confirma ca tranzactia nu a fost ortodoxa, la fel cum reese ca nici intabularea, de aici si marea retinere in a se admite cererea mea de "Notare".
Urmeaza sa vad cum a reusit notarul sa desfaca indiviziunea si sa o intabuleze cu mentiunea Contract de partaj voluntar...adica s-a partajat inclusiv partea mea individa dar fara ca eu sa fiu intrebat...sper ca elucidarea si a acestei probleme, sa nu mai dureze inca jumatate de an.
Am inteles.
Multumesc!
Buna ziua,
Se poate vinde locuinta de catre sotul supravietuitor, fara sa dezbaterea succesiunii de mostenire intre copii?

Multumesc!
Din cate stiu, sper sa nu gresesc, exista o directiva europeana in privinta returnarii unui produs, fara obligativitatea justificarii motivului dar cu conditia sa fie returnat in conditiile in care a fost achizitionat dar nu in mai putin de 30 de zile...ce este sub, in
semăna un abuz din partea vanzatorului.
Pariu ca nu mai raspunde nimeni, la postarea asta?

P.S. Se pare ca am atins si aici punctul G al problemelor justitiabililor,0 cat si al celor indreptatiti sa tina sus, drapelul