Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare locuinta proprietate dupa decesul unuia din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare locuinta proprietate dupa decesul unuia din soti.

Buna ziua,
Se poate vinde locuinta de catre sotul supravietuitor, fara sa dezbaterea succesiunii de mostenire intre copii?

Multumesc!
nuzicacu, utilizator
Buna ziua.
Nu. Trebuie dezbatuta succesiunea.
Succesiune /moștenire înseamnă acelasi lucru.
Se dezbate între soțul supraviețuitor și copii.
Fără, nu se poate vinde imobilul.
Am inteles.
Multumesc!