avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Activitate danny_ella_2007

Activitate danny_ella_2007

Am inteles, va multumesc. Mai am o ultima intrebare. Ce urmari are aceasta desfacere a contractului cu lit.a) art.61?
vreau sa va spun ca aceste absente care se considera nemotivate nu ar avea nici o baza. Ede pe la mijlocul lunii decembrie s-au trezit cu recuperatorii pe cap , le au sustras marfa cu acordul sefului din depozit, dupa care au fost trimisi acasa, nici macar in somaj nu i-au dat. Deci de ce sa fie considerate lunile astea absente nemotivate daca ei voiau sa munceasca dar nu aveau unde deoarece li s-a zis sa astepte sa vada ce va fi.
A primit instiintare sa mearga la firma sa inceteze contractul de munca dar nu a semnat deoerece nu si-a primit drepturile salariale.Aceasta s-a intamplat de 2 ori si nu s-a ajuns la nici un compromis. Mentionez ca atat mama cat si tata, ambii au lucrat la aceasta firma si se afla in aceeasi situatie insa doar mama a primit instiintare de de incetare cf art61, lit a) pe motivul ca nu s-a putu prezenta la ultima instiintare. Chiar daca au lucrat la aceeasi societate, atat mama cat si tata au avut gestiuni diferite. In urma insolventei, lui tata firma ii este datoare cu 3000 RON, iar pe mama a scos-o pe minus cu circa 6-7000 RON, bani care sunt creante ale clientilor incerti de acum, ca sincer cine mai restituie banii unei firme de la care a luat pe datorie cand stie ca aceasat firma va disparea.
Buna ziua, va scriu in numele mamei mele care astazi a primit acasa o instiintare cum ca, contractul de la ultimul loc de munca a fost desfacut conform art.61, lit a) din Codul Muncii, incepand cu data de 18.04.2013. Mentionez ca in mama nu a mai lucrat la firma din decembrie 2012 pe motiv ca firma a intrat in insolventa. Daca ea s-a angajat in alta parte din ianuarie 2013 vechiul contract nu trebuia incetat?. Se poate sa aiba in aceasta perioada de timp 2 contracte de munca?
Ea nu a dorit sa semneze incetarea la vechiul loc de munca deoarece firma are creante salariale fata de ea si in plus o acuza de minusuri in gestiune, minusuri care rezulta din darea de marfa pe datorie cu instiintarea sefului care acum nu mai recunoaste fapta. Va multumesc si doresc sa obtin si un raspuns la aceasta problema.