avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Activitate valinegru

Activitate valinegru

Buna ziua ! Am recuperat in instanta taxa auto si dobanda legala . Corect era sa primesc dobanda fiscala . Statul ne penalizeaza intotdeauna cu dobanda fiscala atunci cand nu platim la timp taxele si impozitele . Cred ca instanta a gresit atunci cand a acordat dobanda legala . MAI POT FACE CEVA PENTRU A RECUPERA DOBANDA FISCALA ?
Buna ziua ! In momentul de fata nu detin nimic pe numele meu. Sotia mea cumpara o casa pe numele ei iar in contractul de vanzare cumparare va fi o clauza care-mi da dreptul la jumatate din acea casa doar in caz de divort . In cazul in care am niste amenzi neplatite pot fi executat silit ?
Am o hotarare definitiva care obliga adm.finantelor sa-mi restituie taxa auto si dobanda legala. Potrivit deciziei CJUE din 18-04-2013 in cazul Mariana Irimie se constata ca instantele care au acordat dobanda legala au gresit. Au gresit si instantele care au acordat dobanda fiscala doar de la data formularii unei cereri de restituire (prejudiciul nefiind reparat in totalitate) . Potrivit deciziei CJUE dobanda care ar trebui calculata e dobanda fiscala si se calculeaza de la data la care a fost platita taxa si pana la data restituirii . Adm.financiara e obligata sa-mi restituie dobanda fiscala conform deciziei CJUE ?
Buna ziua ! Potrivit OUG nr.11/2013 cei care fac transport national cu auto cu mtma intre 2,4 si 3,5 tone sunt obligati sa detina licenta de transport . Aceasta reglementare nu exista nicaieri in UE. Obligativitatea de a detine licenta de transport pt. acest tip de autovehicule contravine normelor UE ???
Răspuns la discuția castigat proces taxa auto
Totul e posibil . De obicei se castiga . Eu am castigat taxa platita in 2007, am depus cererea si acum astept sa mi se restituie taxa si dobanda. Mult noroc !
Răspuns la discuția dobanda la taxa auto
Multumesc pt. raspuns. Instantele au acordat in unele cazuri dobanda legala iar in alte cazuri dobanda fiscala doar de la data formularii unei cereri de restituire (prejudiciul nefiind reparat in totalitate). Potrivit deciziei CJUE din 18-04-2013 in cazul Mariana Irimie se constata ca instantele au gresit . Dobanda care ar trebui calculata e dobanda fiscala si se calculeaza de la data platii pana la data restituirii . Adm.financiara e obligata sa calculeze dobanda conform deciziei Curtii de Justitie a Uniunii Europene ?
Am obtinut in instanta o hotarare definitiva care obliga adm.finantelor sa-mi restituie taxa auto si dobanda legala . Cand am depus cererea de restituire la finante mi s-a spus ca era mai bine sa obtin in instanta ca si altii dobanda fiscala deoarece este mai mare decat dobanda legala. Ce dobanda ar trebui sa primesc si cum se calculeaza ? In baza carei legi ?