Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Clauza contract vanzare cumparare casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Clauza contract vanzare cumparare casa

Buna ziua ! In momentul de fata nu detin nimic pe numele meu. Sotia mea cumpara o casa pe numele ei iar in contractul de vanzare cumparare va fi o clauza care-mi da dreptul la jumatate din acea casa doar in caz de divort . In cazul in care am niste amenzi neplatite pot fi executat silit ?
Daca nu ati adoptat un alt regim matrimonial, casa e bun comun de la data cumpararii, iar creditorii pot cere partajul bunului pt a executa silit cota dvs.
Pentru amenzi neplatite, vi se va pune poprire pe salariu, sau vi se vor executa alte bunuri mobile, daca totusi datoria dvs trece de 10 mii de lei, se pot indrepta catre imobil, cerand intai partajul.

Daca aveti incheiata o conventie matrimoniala, iar bunul e propriu al sotiei, nu se poate ajunge la imobil decat in cazul unui divort si dupa un partaj.