avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Activitate NeoMatrix

Activitate NeoMatrix

Buna ziua,

Daca se poate un raspuns juridic la problema ridicata, as fi recunoscator.

Multumesc.
De obicei, firmele/persoanele care aduc autoturisme din DE iti ascund mici detalii: km ne-reali, posibile accidente etc. Am verificat cateva anunturi si am gasit aceleasi masini scoase la vanzare in DE, dar cu alti km (cam cu 50% mai mult).
Asa ca prefer sa cumpar din Germania.

Multumesc.
Buna ziua,

Am gasit zilele trecute pe internet o firma care intermediaza achizitia de autoturisme second-hand din spatiul intracomunitar (Germania), fara TVA.
Am contactat-o si procedura lor este:
- se semneaza un contract de intermediere cu dansii, prin care ma oblig sa le platesc un comision
- se trimit actele firmei precum si o imputernicire catre mine
- eu voi face achizitia (si plata) autoturismului din Germania, de la un dealer, acesta intocmind factura pe firma de intermediere, fara TVA (achizitie intracomunitara)
- la intoarcerea in tara, dupa plata restului de comision, firma se obliga sa faca toate actele pentru transferul de proprietate catre mine: factura fiscala,chitanta de achitare,copie factura provenienta autoturism,certificat fiscal emis de A.N.A.F.

In contract apare mentiunea ca eu sunt proprietarul autoturismului (eu facand si plata), ei neavand drept de proprietate asupra bunului, ci doar calitate de intermediar.
Cat de legal este acest lucru, tinand cont ca factura din Germania va fi emisa pe numele lor? Cum ma pot proteja de eventualele probleme cu proprietate asupra autoturismului in conditiile date?

Multumesc anticipat.